Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Debata MĄDRZY CYFROWI na PGE Narodowym    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

Chojnice Fantasy Days
21-22 września 2019 r. 
 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

II Festiwal Nauczycieli
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Debata MĄDRZY CYFROWI na PGE Narodowym

24 maja br. na Kanapie Literackiej Warszawskich Targów Książki (PGE Narodowy) odbyła się debata MĄDRZY CYFROWI. 

W spotkaniu prowadzonym przez Annę Dziewit-Meller i Marcina Mellera o wartościach moralnych, mądrym wykorzystaniu nowych technologii i o tym, jak zmieniać świat na lepsze opowiadali znakomici Goście oraz młodzież z placówek, które wzięły udział w programie MĄDRZY CYFROWI.
 


Gościem Specjalnym Debaty MC była Kasia Sokołowska, reżyserka i choreografka, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci w polskim świecie mody, od ponad 20 lat reżyserująca i produkująca największe pokazy mody, od kilku lata jurorka programu „Top Model”. Nas wspiera w wykreowaniu akcji #modanawartosci!
 


W Debacie MC udział wzięli: 

- Katarzyna Ryrych i Paweł Beręsewicz – autorzy opowiadań w tomach „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz „Gorzka czekolada – nowe opowiadania o ważnych sprawach”, a także wielu innych znakomitych książek dla dzieci i młodzieży,

- Marta Florkiewicz-Borkowska – nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, trenerka w wielu ogólnopolskich projektach, Nauczycielka Roku 2017

- Przemysław Staroń – psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor 31 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, Nauczyciel Roku 2018

- dr hab. Natalia Walter, medioznawca i pedagog, kierownik Zakładu Technologii Kształcenia na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, autorka książek i artykułów dotyczących nowych mediów oraz internetowego wsparcia społecznego. Pani Natalia przedstawiła prezentację pt. "Ten nie(mądry) Internet". 

- raper Mikser, twórca akcji „1free1miasto” i innych działań freestylowych dostępnych na jego autorskim kanale YouTube. Absolwent filozofii, który w przerwach w pracy nad drugą solową płytą prowadzi warsztaty nt. przemocy i uzależnień, treningu kreatywności, kultury Hip hop; od kilku lat wspiera Fundację w promowaniu wartości moralnych.  

W programie Debaty MC znalazły się również prezentacje wybranych projektów społecznych z 6 placówek biorących udział w Programie MC:

- Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Zawadach z projektem Budowa Ścieżki Rowerowej”: droga do szkoły dla wielu uczniów może być niebezpieczna, stąd projekt ścieżki rowerowej. Projekt wsparła dyrekcja szkoły oraz władze gminy, które gwarantują jego realizację.  Przy szkole powstanie także Miasteczko Ruchu Drogowego, do którego w przyszłości mogłoby bezpiecznie – dzięki ścieżce – przyjeżdżać wiele osób pragnących ćwiczyć umiejętności komunikacyjne.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie z projektem „Klub Młodzi dla Świata”: zrzesza młodzież, która chce się spotykać, rozwijać i dzielić swoimi pasjami i zainteresowaniami. Zamiast –zgodnie z pierwotnym planem – raz w miesiącu, członkowie klubu spotykają się kilka razy w tygodniu i mają ciągle nowe pomysły na działania, które poprawią jakość życia ich samych i całej społeczności lokalnej. 

- Szkoła Podstawowa w Pielgrzymowicach z kampanią społeczną „Słowa Krzywdzą”: spot kampanii obejrzało już ponad 10 tys. osób, akcję wspierają też aktorzy i znane osoby publiczne. Twórcy kampanii mówią: Chcemy, aby nasz przekaz dotarł do jak najszerszego grona. Chcemy wywołać wśród ludzi refleksję. To, co mówimy jest ważne. Dlatego udostępniajcie i podawajcie dalej.

- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu z projektem „Odłóż ten telefon”: to akcja, która odbyła się w kilku restauracjach i kawiarniach na terenie miasta Elbląga. Klienci lokali otrzymywali rabat lub gratis jeżeli przez cały pobyt w lokalu udało im się ani razu nie spojrzeć na ekran "telefonu" lub innego urządzenia mobilnego.

- Szkoła Podstawowa w Skomlinie z projektem „Naprawiamy nasze powietrze”: problem smogu jest bardziej dotkliwy na terenach wiejskich niż w aglomeracjach miejskich, żeby go rozwiązać, uczniowie powołali lokalną koalicję na rzecz czystego powietrza, zakupili miernik i uruchomili specjalną aplikację dostępną dla każdego mieszkańca gminy.

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu z projektem „Dojrzali Juniorzy”: uczniowie „Jedynki” i seniorzy wspólnie uczestniczyli w warsztatach informatycznych, kulinarnych i zajęciach ZUMBA GOLD. Taka międzypokoleniowa wymiana doświadczeń w miłej i twórczej atmosferze to kolejna „dobra praktyka” do wykorzystania przez inne placówki!
 


Dołącz do MĄDRYCH CYFROWYCH! 

MĄDRZY CYFROWI to pierwszy w Polsce program łączący edukację moralną i rozwijanie postaw prospołecznych uczniów z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych.

Organizator: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org

Patronat honorowy: Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury

Partnerzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Wspomagania Wsi, SuperBelfrzy RP, Budząca się Szkoła, Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Fundacja Humanites

Patroni Medialni: Telewizja TVN, Radio RMF FM, RMF Classic, RMF MAXX, tytuły gazet regionalnych Polska Press Grupa, portal Junior media, magazyny Sygnał i Dyrektor, dwutygodnik Victor, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

www.madrzycyfrowi.pl, www.facebook.com/MadrzyCyfrowi

#madrzycyfrowi

Kontakt: kontakt@madrzycyfrowi.pl


Prowadzący debatę A. i M. Mellerowie
 
fot. D. Kawka
 
Raper Mikser
 
fot. D. Kawka
  B. Dubiel, A. Kalinowska-Nowak
(Google Poland)
I. Koźmińska, F. Katner 
fot. D. Kawka
 
Moda na wartości
z Kasią Sokołowską 
fot. D. Kawka
  K. Ryrych i P. Beręsewicz - autorzy "Gorzkiej czekolady"  fot. D. Kawka   Nauczyciele Roku - M. Florkiewicz-Borkowska i P. Staroń  fot. D. Kawka
 
Prezentacja dr hab. Natalii Walter
 
fot. D. Kawka
  Uczniowie SP w Pielgrzymowicach  fot. D. Kawka   Prezentacja projektu MBP w Szprotawie  fot. D. Kawka
 
Uczniowie SP w Skomlinie  fot. D. Kawka   Projekt PSP w Starych Zawadach  fot. D. Kawka   Uczniowie SP nr 1 w Przasnyszu  fot. D. Kawka
 
Młodzież z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu  fot. D. Kawka   Raper Mikser z zespołem
 
fot. D. Kawka
  Selfie z Kasią Sokołowską
 
fot. Ł. Giersz
 
Selfie z Mikserem
 
fot. Ł. Giersz
  Ekipa kampanii SŁOWA KRZYWDZĄ z Pielgrzymowic  fot. Ł. Giersz   Ekipa MĄDRYCH CYFROWYCH
 
fot. Ł. Giersz
 
Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET