Jesteś tutaj    /   Edukacja kulturalna w więzieniach 2016    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi" 2016

"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi"

Już po raz czwarty Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” realizuje program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.

W projekcie uczestniczy 20 pań w różnym wieku. Łączy je to, że wszystkie są matkami. Część z nich przebywa w zakładzie karnym ze swoimi małymi dziećmi do trzeciego roku życia.

To kluczowy czas  życia dziecka – najważniejszy dla jego rozwoju emocjonalnego, budowania więzi, rozwijania poczucia własnej wartości.

Rodzice często nie mają wiedzy na temat wychowania i umiejętności wychowawczych, dlatego szkoleniarealizowane przez Fundację  pomagają uczestniczkom uzupełnić te braki.

- Nie wiedziałam, że trzeba dziecku czytać….Myślałam, że przytulaniem rozpieszczę mojego synka… Moja mama mówiła zawsze, że jak dziecko jest nakarmione i ma suchą pieluszkę, a płacze, to trzeba to przeczekać… Teraz wiem, jak postępować z moim dzieckiem. Szkoda, że nie umiałam tego wcześniej, kiedy wychowywałam starsze…- to wypowiedzi uczestniczek projektu.

Oprócz szkoleń za zakresu zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci, rozwijania poczucia własnej wartości, czytania jako metody wychowania i rozwoju, różnic w wychowaniu chłopców i dziewcząt, nauczania wartości, kobiety osadzone w zakładzie karnym odbywają zajęcia z dramy, podczas których integrują się w grupie, otwierają na najtrudniejsze uczucia, poznają reakcje swojego umysłu i ciała oraz uczestniczą w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych.

Finałem projektu jest wystawienie spektaklu, w którym grają wszystkie kobiety. Same też, pod kierunkiem Alicji Wiśnickiej -Kornackiej, stworzą do niego scenografię. W tym roku będzie to spektakl „Humba, bumba bank" na podstawie tekstu Izabeli Degórskiej, w reżyserii Teresy Stępień - Nowickiej – o zwierzętach w dżungli, które chcą koniecznie inaczej wyglądać, szybko jednak okazuje się, że ich swoiste cechy są niezbędne – dla zdobycia pożywienia, czy zachowania bezpieczeństwa.

Spektakl zostanie nagrany na płyty DVD i wysłany jako prezent  bożonarodzeniowy tym dzieciom uczestniczek, które pozostają poza zakładem karnym – często w Domach Dziecka lub rodzinach zastępczych. Każda mama na zajęciach plastycznych przygotowuje  okładkę płyty z osobistymi życzeniami dla swojego dziecka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć
Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Audiobook Astrid Lindgren "Dzieci z ulicy Awanturników", czyta Edyta Jungowska

Audiobook Astrid Lindgren "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii" , czyta Edyta Jungowska

 

 

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET