Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Finał Programu "Wychowanie przez czytanie”     Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Finał Programu "Wychowanie przez czytanie”

Finał Programu "Wychowanie przez czytanie”

W Poznaniu i w Katowicach w ramach programu „Wychowanie przez czytanie” odbyło się spotkanie uczniów z 6 szkół podstawowych z obszaru Wielkopolski z autorami opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" Katarzyną Terechowicz i Wojciechem Cesarzem, oraz z raperem-filozofem Mikserem, który rapuje o wartościach.

Jednym z elementów kończących II edycję programu „Wychowanie przez czytanie” są warsztaty, które odbywają się w 4 miastach Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się w Poznaniu, na którym, przeczytaliśmy opowiadania o wolności i odwadze ,a ich autorzy rozmawiali z młodzieżą o tych wartościach oraz odpowiadali na pytania uczniów. Spotkanie dopełniły muzyczno-słowne improwizacje o wartościach w wykonaniu rapera Miksera, który na pytanie ucznia - "Dlaczego śpiewasz o wartościach?" – odpowiedział – „Bo jestem człowiekiem i ludzka egzystencja jest osadzona na wartościach. One zawsze nam towarzyszą i są punktem wyjścia w podejmowaniu decyzji”.

Celem programu prowadzonego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, w którym udział wzięło 350 szkół z całej Polski, jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniedbywania w życiu poszczególnych wartości moralnych, takich jak: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, sprawiedliwość. Punktem wyjścia do dyskusji i pracy nad wartościami są teksty literackie z książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz scenariusze opracowane przez Fundację.

W ramach programu uczniowie przygotowali krótkie prezentacje i filmy przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Projekt kończy się przyznaniem nagród klasom, które nadesłały najciekawsze prace multimedialne, które zostaną udostępnione szerokiej publiczności na stronie internetowej Fundacji.

Kolejne spotkania z autorami opowiadań o wartościach oraz raperem Mikserem odbędą się w Krakowie i Warszawie. 

Program "Wychowanie przez czytanie" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 
 
 
 
Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Audiobook Astrid Lindgren "Dzieci z ulicy Awanturników", czyta Edyta Jungowska

Audiobook Astrid Lindgren "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii" , czyta Edyta Jungowska

 

 

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET