Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   III Finał programu Wychowanie przez czytanie    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


III Finał programu

Jednym z elementów kończących III edycję programu „Wychowanie przez czytanie” są spotkania, na których czytamy fragmenty opowiadań oraz rozmawiamy z młodzieżą o wartościach, które są dla nich ważne. Spotkania dopełniają muzyczno-słowne improwizacje w wykonaniu rapera Miksera, który na pytanie ucznia - Dlaczego śpiewasz o wartościach? – odpowiedział – „Bo jestem człowiekiem i ludzka egzystencja jest osadzona na wartościach. One zawsze nam towarzyszą i są punktem wyjścia w podejmowaniu decyzji”.

 

Celem programu prowadzonego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, w którym udział wzięło 500 szkół z całej Polski, jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniedbywania w życiu poszczególnych wartości moralnych, takich jak: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, sprawiedliwość. Punktem wyjścia do dyskusji i pracy nad wartościami są teksty literackie z książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz scenariusze opracowane przez Fundację.

W ramach programu uczniowie przygotowują krótkie prezentacje i filmy przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Projekt kończy się w grudniu ogłoszeniem i przyznaniem nagród klasom, które nadesłały najciekawsze prace multimedialne, które zostaną udostępnione szerokiej publiczności na stronie internetowej Fundacji.

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET