Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Kalendarium na nowy rok szkolny 2016/2017    Drukuj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Kalendarium na nowy rok szkolny 2016/2017

Kalendarium kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” na rok szkolny  2016/2017

Organizator kampanii: 
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”; kontakt: fundacja@cpcd.pl; tel. 22 648 3891/92 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Rok 2017

STYCZEŃ 

• 1 stycznia to ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU, ustanowiony przez papieża Pawła VI w 1967 roku. We współczesnym niespokojnym i pełnym konfliktów świecie tematowi pokoju powinniśmy poświęci nie jeden dzień, lecz wiele godzin rozmów, dyskusji i lektur, by uświadomić dzieciom, że każdy z nas poprzez to co i jak mówi i jak działa przyczynia się do pokoju między ludźmi lub do napięć. Zachęcamy dorosłych do zapoznania się z rozdziałem Pokojowość z książki I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej – Z dzieckiem w świat wartości  oraz z opowiadaniem Nędzny tchórz Pawła Beręsewicza z niedawno wydanego tomu znakomitych opowiadań o wartościach „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

• RUSZA  KAMPANIA  1%.

Nasza Fundacja działa od 1998 roku. Często słyszymy  Robicie świetną robotę! Tak trzymać!!! Jednak od ponad 5 lat bardzo trudno nam nie tylko działać, ale wręcz przetrwać. Tym okresie Zespół Fundacji  zmniejszył się o 60 %, z niektórych ważnych programów musieliśmy się wycofać lub przejściowo je zawiesić, gdyż brak na nie finansowania. Dlatego prosimy wszystkich Liderów i Koordynatorów kampanii Cała Polska czyta dzieciom, a także Przyjaciół i Sprzymierzeńców Fundacji, by wsparli nasze programy i działania odpisem 1% swojego podatku oraz zachęcili do tego znajomych. Najważniejsze z naszych działań to:

  • Kampania „Cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której produkujemy
    i bezpłatnie wysyłamy plakaty, broszury, zakładki do kilku tysięcy Koordynatorów, Liderów i placówek w całym kraju;
  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom;
  • Programy: Mądre wychowanie oraz Wychowanie przez czytanie;
  • Czytanie w więzieniu. Książka pomostem do rodziny i życia bez krat – akcja zaopatrywania w książki kącików czytelniczych w salach widzeń z rodzinami w Zakładach Karnych w całej Polsce;
  • Szkolenia dla kobiet przebywających w Zakładzie Karnym ze swoimi dziećmi;
  • Internetowy Uniwersytet Mądrego Wychowania im. Stefanii Światłowskiej – kursu edu online;
  • Konferencje i szkolenia z cyklu „Mądre wychowanie” nt. zdrowia emocjonalnego, potrzeby czytania, nauczania wartości, wychowywania chłopców, wpływu mediów  na dzieci itp.;
  • Pierwsza Książka Mojego Dziecka – bezpłatne przekazywanie matkom w szpitalach książki dla dziecka z informacjami dla rodziców, wierszami do czytania od urodzenia oraz DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami.

                                        Nasz KRS: 00000 97051

Jednocześnie dziękujemy  wszystkim, którzy  przekazali nam 1% podatku na rzecz mądrego wychowania. Pamiętajmy: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” (J. Zamoyski)   

•  Przypominamy, że jak co roku Fundacja organizuje Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2016/2017. Podkreślamy, że chodzi o działania, które promują  nazwę kampanii, jej główną ideę – codzienne czytanie dzieciom dla przyjemności przez dorosłych, oraz hasło: Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!  Zapraszamy do udziału w Konkursie wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii czytania. Na potrzeby sprawozdania z działań realizowanych przez cały rok szkolny, prosimy o rejestrowanie wszystkich organizowanych przez Państwa wydarzeń czytelniczych i programów edukacyjnych w ramach kampanii CPCD (zdjęcia, filmiki, informacje nt. programu, gości honorowych, liczby uczestników). Regulamin oraz formularze konkursowe dostępne będą na stronie: www.calapolskaczytadzieciom.plPrzyjmowanie sprawozdań rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 15 lipca  2017 r.

• Zachęcamy do tworzenia Klubów Czytających Rodzin i organizowania regularnych spotkań Klubów. Więcej informacji na stronie: www.RodzinneCzytanie.pl.  

• Organizujmy w bibliotekach Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach, a także w bibliotekach szkolnych i w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami i/lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy Klubu mogą stać się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych. 

W styczniu przyszło na świat wielu pisarzy i poetów – to świetna okazja, by zapoznać dzieci z ciekawymi wydarzeniami z ich życia oraz przypomnieć ich twórczość:

• 3 stycznia obchodzi urodziny Joanna Papuzińska – profesor literatury, autorka wielu znakomitych książek i wierszy dla dzieci, m.in. Rokiś, Nasza mama czarodziejka, Czarna Jama, Asiunia, Mój tato szczęściarz, Darowane kreski. Cała Fundacja składa Pani Profesor najserdeczniejsze życzenia.

• 3 stycznia urodziła się Hanna Kostyrko, redaktorka, tłumaczka (np. bajek o Żwirku i Muchomorku z języka czeskiego) , autorka m.in. antologii kołysanek ludowych i wierszy znanych poetów stylizowanych na kołysanki Chodzi, chodzi Baj po ścianie oraz antologii podań i legend związanych z rozmaitymi miejscowościami i regionami Polski Klechdy domowe.

• 8 stycznia urodził się Kornel Makuszyński prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci. Przypomnijmy jego Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Koziołka Matołka, Pannę z mokrą głową, Awanturę o Basię czy Szatana z siódmej klasy.

• 12 stycznia przypada rocznica urodzin Jacka Londona, pisarza amerykańskiego, autora takich powieści jak: Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden, Wilk morski i innych. Jego książki, dawniej ogromie popularne, w ostatnich dekadach wyparła literatura fantasy, ale warto przywrócić ją do świadomości młodego pokolenia czytelników.

• 12 stycznia przypada rocznica urodzin Hugh Jonesa Loftinga, pisarza amerykańskiego, autora książek dla dzieci o uroczym doktorze Dolittle.

• 13 stycznia urodziła się Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka, autorka wielu książek dla młodzieży, m.in. Ten obcy, O chłopcu, który szukał domu, Kajtek, Warszawski szpak, Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla,  Ważne i nieważne, Inna?, Strategia czekania.

• 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne, pisarz, poeta i dramaturg angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Wiersze dla Krzysia.

• 21 stycznia  urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, prozaik, harcerz, żołnierz batalionu „Zośka” i „Parasol”, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, autor m.in. znanych wierszy Elegia o ...[chłopcu polskim], Pokolenie. Zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku 23 lat. Warto przypominać jego wiersze nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin, ale także w rocznicę wybuchu wojny, powstania, przy okazji lekcji nt. pokoju na świecie.

•  21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, zaś  22 stycznia – Dzień Dziadka. Zaprośmy ich do przedszkola, szkoły, biblioteki, poprośmy o czytanie ulubionych książek z dzieciństwa, przygotujmy występy dzieci i drobne upominki dla seniorów. Poczytajmy wesołe, pogodne i wzruszające książki, w których występują babcie i dziadkowie: Noskawery Pawła Beręsewicza, Babcia na jabłoni Miry Lobbe, Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej, Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Nasza babcia Ilse Kleberger, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Kosmiczni Odkrywcy – Franio i jego Babcia Grażyny Bąkiewicz.

•  W Nowym Roku proponujemy literackie obchodzenie urodzin w każdej grupie przedszkolnej i klasie. Przełamujmy zły obyczaj częstowania koleżanek i kolegów cukierkami , co utrwala nawyk jedzenia cukru  prowadzący do cukrzycy, otyłości i nowotworów oraz skojarzenia, że żadna miła uroczystość nie może się obyć bez słodyczy! Pokażmy dzieciom, że możemy urodziny obchodzić inaczej i ciekawiej – częstując gości pięknym słowem i humorem literackim, zapraszając pisarza, aktora,  rodzica lub dziadka do przedszkola lub szkoły, by poczytał grupie lub klasie, organizując zabawy i quizy związane z książkami. Budowanie skojarzenia urodzin z dobrą literaturą i zabawami umysłowymi  to bardziej kreatywny i znacznie  zdrowszy sposób celebrowania takiego święta.

Proponujemy książkę Toona Tellegena Urodziny prawie wszystkich (49 opowiadań – można przeczytać jedno na urodziny każdego z dzieci) oraz quizy literackie dotyczące np. bohatera książki noszącego takie samo imię jak Jubilatka/ Jubilat, zabawy w odgadywanie tytułu książki (kalambury), sposobów obchodzenia urodzin w różnych utworach literackich itp. Warto też sięgnąć do Księgi imion, żeby dzieci poznały znaczenia swoich imion i znane osoby, które też to imię noszą.

Znakomite „literackie urodzinki” organizuje Księgarnia „Z Bajki” w Poznaniu. Można zapoznać się z newsletterem Księgarni, który dostarcza zawsze wielu inspiracji.


LUTY

• Zachęcamy szkoły i przedszkola do wdrożenia programu codziennego czytania dzieciom. Argumentów może dostarczyć Raport z wynikami badań efektów programów ”Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola” dostępny na stronie: www.cpcd.pl w zakładce Badania i Publikacje oraz książka „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

• Przy wyborze właściwych lektur pomocne mogą być  Kryteria wyboru dobrych książek do czytania dzieciom, a także Złota Lista książek  rekomendowanych przez Fundację oraz Przewodnik po Dobrych Książkach, zamieszczone na stronach www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz www.rodzinneczytanie.pl.

7 lutego przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać opowiadanie Aki. Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata.

• 8 lutego urodził się Bohdan Butenko  grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci. scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucio i Cezar K. Boglar, Pali się! J. Brzechwy, Ferdynand Wspaniały L. J. Kerna, Wakacje z duchami  A. Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie. Dla Autora – od całej Fundacji – wszystkiego najlepszego!

8 lutego przypada też rocznica urodzin Juliusza Verne’a, francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom książki tego autora, gdyż poza kilkoma popadły w niesłuszne zapomnienie.

11 lutego obchodzi urodziny Dorota Gellner – poetka, autorka słuchowisk radiowych, książek, bajek muzycznych. Przeczytajmy dzieciom Wścibskich, Bajeczki z miasteczka, Czekoladki dla sąsiadki, Krawcowe, przypomnijmy piosenki Zuzia – lalka nieduża, A ja rosnę i rosnę i inne. Dla Autorki – od całej Fundacji – najlepsze życzenia!

12 lutego urodziła się Seweryna Szmaglewska, autorka wielu znakomitych książek dla młodzieży i dorosłych: Czarne Stopy,  Dymy nad Birkenau, Puste miejsce przy stoleNiewinni w NorymberdzeNowy ślad Czarnych Stóp, Wilcza Jagoda, Biała róża.

14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych. Poczytajmy dzieciom piękne książki  i wiersze o miłości, porozmawiajmy o rodzajach miłości i zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Do czytania proponujemy: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya, Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce, a dla nieco starszych dzieci, O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, Dzień dobry Świnko Janoscha, a dla młodzieży (i dorosłych!) - książkę Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi - zaczynającej się od słów: „Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”.

• 21 lutego przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na istotę i znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową, o roli czytania w pielęgnowaniu ojczystej mowy, o tym, że różne narody mają różne języki i należy szanować  ich prawo do kultywowania ojczystego języka i kultury.

27 lutego urodził się  Aleksander Minkowski - pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy. Jego książki dla młodzieży to: Gruby, Kosmiczny sekret Lutego, Szaleństwo Majki Skowron.

Przypominamy prośbę o wsparcie działań Fundacji odpisem 1% podatku. Nasz KRS – 00000 97051


MARZEC

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Organizujmy spotkania dzieci z pisarzami  i dziennikarzami piszącymi o literaturze dziecięcej. Zachęcajmy uczniów do zakupienia Autografników – pięknych albumów na dedykacje i podpisy autorów, które można nabyć w Fundacji. Więcej informacji: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/autografnik

3 marca przypada rocznica urodzin Siergieja Michałkowa - rosyjskiego poety i bajkopisarza. Jego dzieła - Nie płacz koziołku, Wujek Wieża, Małym nieposłusznym – wciąż bawią i wzruszają.

5 marca przypada rocznica urodzin Juliana Przybosia, najwybitniejszego poety tzw. Awangardy Krakowskiej. Przypomnijmy wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

8 marca świętujemy Dzień Kobiet. Zróbmy z tej okazji wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo! Wybierzmy też książki, których bohaterkami są dziewczynki  – np. Karolcia, Mała księżniczka, Ronja, córka zbójnika; Ania z Zielonego wzgórza; Pollyanna, Pamiętnik Anny Frank, Małgosia kontra Małgosia, Wielka Gilli i in. 

• 11 marca urodził się JANOSCH, właśc. Horst Eckert, pochodzący ze Śląska pisarz niemiecki, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książeczek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek (Ach, jak cudowna jest Panama, Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś, Idziemy po skarb), które sam wspaniale zilustrował.

• 13 marca urodziła się Eliza Piotrowska, poetka, ilustratorka, tłumaczka, autorka ilustrowanych przewodników dla dzieci po polskich miastach (Jadę tramwajem i Poznań poznaję, Wrocław. Zwiedzaj z nami, krasnalami) i książek dla dzieci, m.in. serii Ciocia Jadzia, Święci uśmiechnięci, Zielone bajki,  Żółte kółka, O stworkach ukrytych w kolorkach, A ja jestem Polak mały, Drzewo, a także wierszy w PIERWSZEJ KSIĄŻCE MOJEGO DZIECKA, stworzonej przez  Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”.

21 marca to Światowy Dzień Poezji. Zachęcamy do czytania wierszy znakomitych poetów - Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego, oraz utwory z antologii Grzegorza Leszczyńskiego pt. Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego pt. Nastolatki nie lubią wierszy. Można też zorganizować wieczory poezji śpiewanej z wykorzystaniem wierszy znanych poetów.

• 21 marca to także Międzynarodowy Dzień Przeciwko Rasizmowi. Warto w tym dniu przypomnieć wierszyk Tuwima Murzynek Bambo – uczący szacunku dla innej rasy, pokazujący, że czarnoskóry chłopiec ma takie same radości i problemy, zapraszający do integracji. W ostatnich latach wiersz Tuwima niesłusznie uznany został za rasistowski – ale chyba jego oponenci nie zrozumieli przesłania tego utworu! Warto sięgnąć też po książki Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce.

22 marca to Światowy Dzień Wody ustanowiony na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r. Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia, np.: W pustyni i w puszczy, Dar rzeki Fly, książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, np. Życie Pi Yanna Martella. Wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody. Nauczmy dzieci szanowania wody. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.

• 22 marca  urodziła się Ilse Kleberger, niemiecka pisarka, autorka słuchowisk oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Nasza babcia,  Wakacje z babcią, Rozmowy nocą, Christine, Jane.

• W dniach 24 – 26 marca 2017 roku odbędą się XVI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży.

25 marca urodziła się Joanna Kulmowa, poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, tłumaczka. Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy:   Wio, Leokadio; Zielony Amadeo; Wielki Mały Król; Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Serce jak złoty gołąb, Suplement mój, Psalm toastu, Moja pełnia, czyli Wiersze lubiane, Co się komu śni, Joanna Kulmowa dzieciom. Uczyńmy ten dzień świętem Poetki. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Joannie Kulmowej dostępnego na stronie internetowej Fundacji : www.calapolskaczytadzieciom.pl.  Autorce składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i nieustającej twórczej weny!

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Zabierzmy dzieci do teatru, pokażmy im scenę, proscenium, kulisy, porozmawiajmy z aktorami, reżyserem, scenografem. I oczywiście zostańmy na przedstawieniu. Warto też przygotować inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Jana Brzechwy Kopciuszek, Jaś i Małgosia, czy Janiny Awgulowej z tomu - „Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka”.

• Rozpoczynamy przygotowania do XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbędzie się w dniach 3 – 10 czerwca 2017 r. po hasłem „Czytanie zbliża”. Jak co roku do współpracujących z nami placówek rozsyłać będziemy materiały informacyjno-promocyjne (plakaty, broszury, zakładki, itp.). Liderów i Koordynatorów prosimy o przygotowanie bogatego programu lokalnego Tygodnia Czytania Dzieciom – największego w kraju Święta Czytania Dzieciom!  

Ponawiamy prośbę o wsparcie działań Fundacji odpisem 1% podatku. Nasz KRS: 00000 97051


KWIECIEŃ

2 kwietnia przypadają urodziny J.Ch. Andersena i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze np. „Noc z Andersenem” w miejscowej bibliotece publicznej lub bibliotece szkolnej.

4 kwietnia  urodził się Václav Čtvrtek - pisarz czeski, autor dobranocek i książek dla dzieci, twórca Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku oraz kultowego cyklu opowieści o rozbójniku Rumcajsie,

7 kwietnia jest Światowym Dniem Zdrowia. Fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” będzie znakomitym uhonorowaniem tego dnia i przyczynkiem do dyskusji na temat zdrowego stylu życia oraz zdrowej diety, a są to - wobec narastania chorób cywilizacyjnych - tematy coraz bardziej aktualne. Zastanówmy się wspólnie nad sentencją Arthura Schopenhauera „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu, unikaniu używek i kontroli własnych zachowań, by nie popaść w uzależnienie (np. od gier komputerowych, od słodyczy i napojów energetyzujących).

14 kwietnia jest rocznicą urodzin Danuty Wawiłow – poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utworu: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne.

16 kwietnia urodził się Maciej Wojtyszko - pisarz, reżyser, autor książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii o Brombie, a także sztuk, komiksów i filmów animowanych.

• 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy  książkę Amosa Oza Nagle w głębi lasu.

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zorganizujmy z tej okazji wycieczki dzieci do lokalnych drukarni, omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Wyjaśnijmy dzieciom, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie. (np. kopiować bez zezwolenia autora teksty z Internetu). Zaprośmy prawnika lub przedstawiciela ZAIKS-u, który może to dzieciom wytłumaczyć.

• 23 kwietnia urodziła się Eva Janikovszky - pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem.

• Program „Harcerze czytają dzieciom!” Zwracamy się do Liderów i Koordynatorów, by skontaktowali się z lokalnymi drużynami harcerskimi i namówili je do czytania dzieciom w miejscowościach, gdzie będą obozować w lecie. Można też zaproponować wprowadzenie nowej sprawności do zdobycia przez harcerzy: „Lektor” lub „Czytam dzieciom”.

• Organizujmy wycieczki dzieci do lokalnych księgarni i klubo-księgarni.

• W kwietniu rozpoczyna się na dobre okres wycieczek szkolnych. Zabierzmy dzieci i młodzież do Muzeów i Centrów Sztuki Współczesnej. Jako przygotowanie do odbioru nowoczesnej sztuki może posłużyć propozycja z naszej Złotej Listy - książka Sebastiana Cichockiego S.Z.T.U.K.A. ilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskiech.

• 30 kwietnia urodził się Sven Nortqvist, szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z serii Pattson i Findus o przyjaźni starszego samotnego człowieka i sprytnego , sympatycznego kota.

• To już ostatnia okazja, by wesprzeć działania Fundacji  odpisem  1% podatku! Z Państwa pomocą będzie nam łatwiej działać, a także zaspokajać  potrzeby i prośby  Liderów i Koordynatorów kampanii czytania. Nasz KRS 00000 97051


MAJ

• 5 maja obchodzimy rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Jego książki – W pustyni i w puszczy, Trylogia, Krzyżacy, Quo vadis?  – wcale się nie zestarzały, warto do nich ciągle wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

• 8 maja rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. Bijemy rekordy wypożyczania (i czytania!) książek oraz organizujemy i uczestniczymy w imprezach w lokalnych bibliotekach!

• 11 maja urodziła się Maria Kann - pisarka poetka, tłumaczka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. Jutro będzie słońce, Wantule, Owce ścieżki, Literackie wyprawy w kosmos, Góra Czterech Wiatrów, Koniec i początek świata, Błękitna planeta.

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do organizowania pikników rodzinnych z książką oraz do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy 8+2 i ciężarówka Ann Cath Westey, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza – i wiele innych.

• W dniach 18 – 21 maja na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędą się VIII Warszawskie Targi Książki. Wybierzmy się tam koniecznie z dziećmi lub zachęćmy je do wyprawy z rodzicami. Sprawdźmy, na jakich stoiskach możemy spotkać ulubionych autorów i jakie spotkania są planowane w Programie Targów. Dzieci uwielbiają zbierać autografy pisarzy. Najlepiej jest kolekcjonować je w książkach ich autorstwa , ale jeśli nie możemy kupić książek ulubionych autorów, można nabyć tanio fundacyjny album na dedykacje i podpisy – Autografnik, w którym jest miejsce na autografy 15 (twórców http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/autografnik). Zapraszamy do kontaktu z Fundacją: fundacja@cpcd.pl

18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów – ogłoszony w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Zabierzmy dzieci do muzeum, pokażmy im wystawy sztuki, historii, etnograficzne, instrumentów, zegarów, narodowego dziedzictwa i inne.

• Program „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Namawiamy Liderów i Koordynatorów kampanii czytania, by zachęcali władze lokalne do wprowadzenia programu, który polega na corocznym fundowaniu przez burmistrza/wójta książeczek wszystkim czterolatkom w mieście/gminie i wręczaniu ich podczas uroczystości z udziałem rodziców, dziadków, przedstawicieli biblioteki, władz i gości specjalnych. Można przygotować program artystyczny dla dzieci i edukacyjny dla rodziców. Obdarowane maluchy mogą podczas uroczystości bawić się zabawkami na matach rozłożonych na podłodze. Mogą też zostać pasowane na czytelników biblioteki, zwiedzić ją i dowiedzieć się, jak można korzystać z jej zbiorów.

• Kontynuujemy akcję „Harcerze czytają dzieciom” – zachęćmy drużyny harcerskie, by wprowadziły do swego stałego programu działań czytanie dzieciom w miejscowościach, gdzie będą obozować/ biwakować w lecie. Harcerze mogą kontynuować czytanie dzieciom przez cały rok, obejmując tym programem świetlice środowiskowe i domy dziecka.

• Zachęcamy do organizowania pikników czytelniczych pod hasłem: „Czytanie na trawie” lub „Dzielimy się książkami, z których wyrośliśmy, podczas których można poczytać dzieciom na głos, wymieniać się książkami, zabawić się w skecze literacki  i podyskutować o przeczytanych lekturach.

26 maja to Dzień Matki. Poczytajmy wiersze o mamach, zaprośmy je do przedszkola, szkoły, biblioteki, by posłuchały recytacji oraz piosenek dla Mam w wykonaniu dzieci. Dzieci mogą wcześniej wykonać prezenty dla Mam – zakładki, bibułowe kwiaty, zwierzątka techniką origami itp.

27 maja przypada rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, pisarza, publicysty i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy dzieciom jego znakomitą książkę Słoń Birara.


CZERWIEC

• 1 czerwca urodził się ks. Jan Twardowski – poeta, autor wzruszających i pięknych tomów: Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego,  Ksiądz Twardowski dzieciom, Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Rachunek dla dorosłego, Który stwarzasz jagody, Sumienie ruszyło, Tak ludzka, Na osiołku, Nie przyszedłem pana nawracać, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać.

W dniach  3 - 10 czerwca 2017 odbędzie się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich, miejskich lub gminnych Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – z bajkowymi paradami dzieci, spotkaniami autorskimi, czytaniem książek przez zaproszonych aktorów i osoby różnych profesji: strażaków, pielęgniarki, księży, policjantów, sportowców, kominiarzy, z występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim ze wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci, nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów, itp.

• 6 czerwca obchodzimy rocznicę urodzin Elizy Orzeszkowej – autorki słynnej powieści Nad Niemnem oraz wielu innych powieści i opowiadań.

• Wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii CPCD zapraszamy do udziału w  Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2016/2017. Przyjmowanie sprawozdań rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do 19 lipca br. Regulamin i formularze konkursowe dostępne są na stronie internetowej:  http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-cpcd-2016-2017

20 czerwca urodził się Aleksander Fredro - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Jego wiersze i komedie nadal śmieszą i trafnie pokazują przywary ludzkie, toteż warto zaznajamiać z nimi młodych czytelników. 

20 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Za przestrogę niech posłużą młodzieży książki: Anny Onichimowskiej Hera, moja miłość oraz wstrząsający zapis degeneracji młodych ludzi - My, dzieci z Dworca ZOO.

• 21 czerwca urodziła się Ewa Grętkiewicz dziennikarka, pisarka, autorka m.in. książek dla dzieci Szczekająca szczęka Saszy, Zakręcona na Maksa, Dostaliśmy po dziecku (nagrodzona w II Konkursie Literackim im. A. Lindgren).

23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić tę rolę. Polecamy postaci mądrych i wzorowych ojców w powieściach: 8+2 i ciężarówka, Lotta z ulicy Awanturników, ale też warto pokazać, jakie spustoszenie w życiu dziecka czynią ojcowie źli, pogubieni lub nieobecni (jak w Moim drzewku pomarańczowym Jose Vasconcelosa, w Królu – Katarzyny Ryrych)

• 30 czerwca urodził się  Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto wspólnie ze starszymi nastolatkami wybrać i przeczytać któryś spośród jego licznych utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Traktat poetycki, Rodzinną Europę, Króla Popiela i inne wierszeGucia zaczarowanego, Widzenie nad zatoką San Francisco, Miasto bez imienia, Orfeusza i Eurydykę.  


LIPIEC

• Prosimy o nadsyłanie do 19 lipca prac na Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania.  

• Akcja „Lato z książką”. Zapraszamy do jej realizacji biblioteki, domy kultury, zaprzyjaźnione hufce ZHP i ZHR. Zachęcamy, by rodzice na rodzinnych wakacjach oraz wychowawcy na wszystkich koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom. Na wakacje proponujemy powieści: Afrykę Kazika, Benedykta i Jana, Dziadka i niedźwiadka Łukasza Wierzbickiego; Białą żyrafę Lauren ST. John; Lotnika Eoina Colfera; Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) - Barbary Gawryluk; Psa, który biegł ku gwieździe - Henninga Mankella, Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii) oraz Tajemnicę człowieka z blizną  - Pawła Beręsewicza,;  Niedokończony eliksir nieśmiertelności – Katarzyny Majgier;  książki Zielony i Nikt oraz Nikt i gadające drzewo - Małgorzaty Strzałkowskiej. Więcej propozycji na stronach internetowych Fundacji : www.calapolskaczytadziciom.pl (Złota Lista) i www.rodzinneczytanie.pl (Przewodnik po dobrych książkach).

• 2 lipca obchodzimy rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej – poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Poczytajmy jej mądre  wiersze. Można też sięgnąć po jej zabawne Limeryki i Moskaliki, a także – korzystając z wzorów poetki – próbować tworzyć własne. Świetna, wakacyjna zabawa!

• 3 lipca  to rocznica urodzin Franza Kafki. Przeczytajmy starszym dzieciom jego dramaty lub/i opowiadania.

• 9 lipca urodził się Stanisław Pagaczewski, prozaik, dziennikarz, autor utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki i Wawelskiego Smoka oraz książek Zielona wędrówka, Gospoda pod Upiorkiem, Bzdurki dla córki.

• 18 lipca jest rocznicą urodzin Williama Makepeace Thackeray’a - pisarza angielskiego, dziennikarza i satyryka, autora m.in. powieści Targowisko próżności, oraz Pierścień i róża.

• 24 lipca urodziła się Jean Webster - pisarka amerykańska, autorka popularnych powieści dla dziewcząt Tajemniczy opiekun, Kochany wrogu, To właśnie Patty. Wprawdzie jej książki opisują dawno minione czasy i obyczaje, ale rozczytanym czytelniczkom mogą przypaść do gustu np. sercowe perypetie wychowanki domu dziecka (Tajemniczy opiekun).


SIERPIEŃ

• Kontynuujemy akcję „Lato z książką”. Proponujemy organizowanie Czytania na trawiePodchodów literackichMaratonów czytelniczych, Czytania w namiocie itp. W razie deszczowej pogody – układajmy krzyżówki z tytułów książek, nazwisk autorów lub bohaterów, zabawmy się w literackie kalambury i … czytajmy, czytajmy, czytajmy.

• 14 sierpnia urodziła się Julia Hartwig, poetka, reporterka, eseistka, autorka bajek dla dzieci. Poczytajmy jej utwory: Z niedalekich podróży, Pożegnania, Jaś i Małgosia, Przygody Poziomki ,Tomcio Paluch, Apollinaire, Pan Nobo, Wielki pościg (powieść dla młodzieży), Wolne ręce, Zguba Michałka, Dwoistość, Czuwanie, Wiersze wybrane, Powroty  i inne.

•  25 sierpnia  urodził się Gustaw Morcinek - prozaik, publicysta, pisarz i działacz społeczny związany ze Śląskiem, autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce górniczej, m.in. Łysek z pokładu Idy, Zabłąkane ptaki, Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku.

• W sierpniu proponujemy nauczycielom oraz Liderom i Koordynatorom kampanii CPCD przygotowania do wdrożenia programu „Czytające Szkoły”/„Czytające Przedszkola” w placówkach, które jeszcze do niego nie przystąpiły. Nieprzekonanym polecamy książkę Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Wychowanie przez czytanie, a także zapoznanie się z raportem z badań efektów programu Czytania w szkołach i przedszkolach, dostępnego na www.calapolskaczytadzieciom.pl/badania.

 

Polecamy

25% rabatu na książki:
"Wszystkie dzieci są zdolne"
"Cyfrowa demencja"
"Poza dobrem i złem"

25% rabatu
na „Wychowywanie chłopców"
S. Biddulpha

Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie"

PatronatyProjekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET