Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Kalendarium kampanii czytania na kwiecień    Drukuj

Patroni Honorowi
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Kalendarium kampanii czytania na kwiecień

KWIECIEŃ

• 2 kwietnia przypadają urodziny J.Ch. Andersena i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze np. „Noc z Andersenem” w miejscowej bibliotece publicznej lub bibliotece szkolnej.

• 4 kwietnia  urodził się Václav Čtvrtek - pisarz czeski, autor dobranocek i książek dla dzieci, twórca Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku oraz kultowego cyklu opowieści o rozbójniku Rumcajsie,

• 7 kwietnia jest Światowym Dniem Zdrowia. Fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” będzie znakomitym uhonorowaniem tego dnia i przyczynkiem do dyskusji na temat zdrowego stylu życia oraz zdrowej diety, a są to - wobec narastania chorób cywilizacyjnych - tematy coraz bardziej aktualne. Zastanówmy się wspólnie nad sentencją Arthura Schopenhauera „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu, unikaniu używek i kontroli własnych zachowań, by nie popaść w uzależnienie (np. od gier komputerowych, od słodyczy i napojów energetyzujących).

• 14 kwietnia jest rocznicą urodzin Danuty Wawiłow – poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utworu: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne.

• 16 kwietnia urodził się Maciej Wojtyszko - pisarz, reżyser, autor książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii o Brombie, a także sztuk, komiksów i filmów animowanych.

• 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy  książkę Amosa Oza Nagle w głębi lasu.

• 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zorganizujmy z tej okazji wycieczki dzieci do lokalnych drukarni, omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Wyjaśnijmy dzieciom, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie. (np. kopiować bez zezwolenia autora teksty z Internetu). Zaprośmy prawnika lub przedstawiciela ZAIKS-u, który może to dzieciom wytłumaczyć.

• 23 kwietnia urodziła się Eva Janikovszky - pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem.

• Program „Harcerze czytają dzieciom!” Zwracamy się do Liderów i Koordynatorów, by skontaktowali się z lokalnymi drużynami harcerskimi i namówili je do czytania dzieciom w miejscowościach, gdzie będą obozować w lecie. Można też zaproponować wprowadzenie nowej sprawności do zdobycia przez harcerzy: „Lektor” lub „Czytam dzieciom”.

• Organizujmy wycieczki dzieci do lokalnych księgarni i klubo-księgarni.

• W kwietniu rozpoczyna się na dobre okres wycieczek szkolnych. Zabierzmy dzieci i młodzież do Muzeów i Centrów Sztuki Współczesnej. Jako przygotowanie do odbioru nowoczesnej sztuki może posłużyć propozycja z naszej Złotej Listy - książka Sebastiana Cichockiego S.Z.T.U.K.A. ilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskiech.

• 30 kwietnia urodził się Sven Nortqvist, szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z serii Pattson i Findus o przyjaźni starszego samotnego człowieka i sprytnego , sympatycznego kota.

• To już ostatnia okazja, by wesprzeć działania Fundacji  odpisem  1% podatku! Z Państwa pomocą będzie nam łatwiej działać, a także zaspokajać  potrzeby i prośby  Liderów i Koordynatorów kampanii czytania. Nasz KRS 00000 97051

 

Polecamy

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

 

Patronaty

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET