Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Nowa strona    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


MAJ

• 5 maja obchodzimy rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Jego książki – W pustyni i w puszczy, Trylogia, Krzyżacy, Quo vadis?  – wcale się nie zestarzały, warto do nich ciągle wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

• 8 maja rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. Bijemy rekordy wypożyczania
(i czytania!) książek oraz organizujemy i uczestniczymy w imprezach w lokalnych bibliotekach!

• 11 maja urodziła się Maria Kann - pisarka poetka, tłumaczka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. Jutro będzie słońce, Wantule, Owce ścieżki, Literackie wyprawy w kosmos, Góra Czterech Wiatrów, Koniec i początek świata, Błękitna planeta.

• 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do organizowania pikników rodzinnych z książką oraz do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy 8+2 i ciężarówka Ann Cath Westey, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza – i wiele innych.

• W dniach 18 – 21 maja na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędą się VIII Warszawskie Targi Książki. Wybierzmy się tam koniecznie z dziećmi lub zachęćmy je do wyprawy z rodzicami. Sprawdźmy, na jakich stoiskach możemy spotkać ulubionych autorów i jakie spotkania są planowane w Programie Targów. Dzieci uwielbiają zbierać autografy pisarzy. Najlepiej jest kolekcjonować je w książkach ich autorstwa , ale jeśli nie możemy kupić książek ulubionych autorów, można nabyć tanio fundacyjny album na dedykacje i podpisy – Autografnik, w którym jest miejsce na autografy 15 (twórców http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/autografnik). Zapraszamy do kontaktu z Fundacją: fundacja@cpcd.pl

• 18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów – ogłoszony w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Zabierzmy dzieci do muzeum, pokażmy im wystawy sztuki, historii, etnograficzne, instrumentów, zegarów, narodowego dziedzictwa i inne.

• Program „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Namawiamy Liderów i Koordynatorów kampanii czytania, by zachęcali władze lokalne do wprowadzenia programu, który polega na corocznym fundowaniu przez burmistrza/wójta książeczek wszystkim czterolatkom w mieście/gminie i wręczaniu ich podczas uroczystości z udziałem rodziców, dziadków, przedstawicieli biblioteki, władz i gości specjalnych. Można przygotować program artystyczny dla dzieci i edukacyjny dla rodziców. Obdarowane maluchy mogą podczas uroczystości bawić się zabawkami na matach rozłożonych na podłodze. Mogą też zostać pasowane na czytelników biblioteki, zwiedzić ją i dowiedzieć się, jak można korzystać z jej zbiorów.

• Kontynuujemy akcję „Harcerze czytają dzieciom” – zachęćmy drużyny harcerskie, by wprowadziły do swego stałego programu działań czytanie dzieciom w miejscowościach, gdzie będą obozować/ biwakować w lecie. Harcerze mogą kontynuować czytanie dzieciom przez cały rok, obejmując tym programem świetlice środowiskowe i domy dziecka.

• Zachęcamy do organizowania pikników czytelniczych pod hasłem: „Czytanie na trawie” lub „Dzielimy się książkami, z których wyrośliśmy, podczas których można poczytać dzieciom na głos, wymieniać się książkami, zabawić się w skecze literacki  i podyskutować o przeczytanych lekturach.

• 26 maja to Dzień Matki. Poczytajmy wiersze o mamach, zaprośmy je do przedszkola, szkoły, biblioteki, by posłuchały recytacji oraz piosenek dla Mam w wykonaniu dzieci. Dzieci mogą wcześniej wykonać prezenty dla Mam – zakładki, bibułowe kwiaty, zwierzątka techniką origami itp.

• 27 maja przypada rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, pisarza, publicysty i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy dzieciom jego znakomitą książkę Słoń Birara.

 
Polecamy

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Nowe tytuły na Złotej Liście

 

Patronaty

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET