Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Kalendarium kampanii czytania na luty    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Kalendarium kampanii czytania na luty

LUTY

• Zachęcamy szkoły i przedszkola do wdrożenia programu codziennego czytania dzieciom. Argumentów może dostarczyć Raport z wynikami badań efektów programów ”Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola” dostępny na stronie: www.cpcd.pl w zakładce Badania i Publikacje oraz książka „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

• Przy wyborze właściwych lektur pomocne mogą być  Kryteria wyboru dobrych książek do czytania dzieciom, a także Złota Lista książek rekomendowanych przez Fundację oraz Przewodnik po Dobrych Książkach, zamieszczone na stronach www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz www.rodzinneczytanie.pl.

• 7 lutego przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać opowiadanie Aki. Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata.

• 8 lutego urodził się Bohdan Butenko  grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci. scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucio i Cezar K. Boglar, Pali się! J. Brzechwy, Ferdynand Wspaniały L. J. Kerna, Wakacje z duchami  A. Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie. Dla Autora – od całej Fundacji – wszystkiego najlepszego!

• 8 lutego przypada też rocznica urodzin Juliusza Verne’a, francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom książki tego autora, gdyż poza kilkoma popadły w niesłuszne zapomnienie.

• 11 lutego obchodzi urodziny Dorota Gellner – poetka, autorka słuchowisk radiowych, książek, bajek muzycznych. Przeczytajmy dzieciom Wścibskich, Bajeczki z miasteczka, Czekoladki dla sąsiadki, Krawcowe, przypomnijmy piosenki Zuzia – lalka nieduża, A ja rosnę i rosnę i inne. Dla Autorki – od całej Fundacji – najlepsze życzenia!

• 12 lutego urodziła się Seweryna Szmaglewska, autorka wielu znakomitych książek dla młodzieży i dorosłych: Czarne Stopy,  Dymy nad BirkenauPuste miejsce przy stoleNiewinni w NorymberdzeNowy ślad Czarnych StópWilcza JagodaBiała róża.

• 14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych. Poczytajmy dzieciom piękne książki  i wiersze o miłości, porozmawiajmy o rodzajach miłości i zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Do czytania proponujemy: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya, Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce, a dla nieco starszych dzieci, O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, Dzień dobry Świnko Janoscha, a dla młodzieży (i dorosłych!) - książkę Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi - zaczynającej się od słów: „Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”.

• 21 lutego przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na istotę i znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową, o roli czytania w pielęgnowaniu ojczystej mowy, o tym, że różne narody mają różne języki i należy szanować  ich prawo do kultywowania ojczystego języka i kultury.

• 27 lutego urodził się  Aleksander Minkowski - pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy. Jego książki dla młodzieży to: Gruby, Kosmiczny sekret LutegoSzaleństwo Majki Skowron.

Przypominamy prośbę o wsparcie działań Fundacji odpisem 1% podatku.

Nasz KRS – 00000 97051
Polecamy

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Nowe tytuły na Złotej Liście

 

Patronaty

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET