Jesteś tutaj    /   Konkurs im. Astrid Lindgren    /   II edycja    /   Nagrodzone książki    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Książki nagrodzone w II Konkursie im. A. Lindgren
 

 

 

   

 

Kategoria dla dzieci w wieku do 6 lat
 

Przeczytaj fragment


Grzegorz Janusz Misiostwo świata 
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

To zbiór urzekających, pełnych poezji i humoru opowiadań– nie tylko dla najmłodszych.Bohaterami są zwierzęta, przede wszystkim misie: brunatny, polarny, himalajski, koala, miś pluszowy, a nawet… niedźwiedź jaskiniowy. Poznacie koneserkę książek myszkę Zębeatę, klientów krawca Mirosława, tajemniczego pacjenta okulisty Patrzyka i mnóstwo innych barwnych postaci, które pomogą Wam zrozumieć, jak ważne są marzenia, a także przyjaźń, dobroć  i umiejętność pokonywania własnych słabości. Starszych czytelników zachwycą dodatkowo bogaty, finezyjny język opowiadań, żarty słowne oraz zaskakujące puenty.

 

Przeczytaj fragment


Iwona Czarkowska Biuro zagubionych zabawek
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Pan Hipolit Miotełka, były przedszkolny dozorca, otwiera przy ulicy Rodzynkowej Biuro Zagubionych Zabawek. Razem z pluszowym pomocnikiem Pajackiem próbuje rozwikłać niejedną zagadkę i pomóc małym przyjaciołom odzyskać ich zguby. Czy mu się to uda? Zajrzyjcie do Biura, a przekonacie  się sami! Czekają na Was perypetie krokodyla Ogryzka, kichającego słonia, kota przemalowanego na zielono  i innych wesołych bohaterów.

  

 

Kategoria dla dzieci w wieku 6 - 10 lat
 

Przeczytaj fragment

Barbara Stenka Masło przygodowe 
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Kiedy człowiek wciąż musi zjadać kanapki z masłem, mierzyć sobie temperaturę  i pilnować rapujących braci bliźniaków– na naprawianie świata zostaje mu tylko odrobinka czasu. A świat przecież tak tego potrzebuje! Kasia Koniec wie o tym najlepiej i nie przepuszcza żadnej okazji do ulepszeń i szalonych zmian…

 

Przeczytaj fragment


 Olga Masiuk  Lenka, Fryderyk i podróże
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Lenka i Fryderyk mieszkają w Dolinie. Ale wolą podróżować niż siedzieć w miejscu. Lenkę pasjonują pociągi, nieznane krainy i ich mieszkańcy. Fryderyk podróżuje w… fotelu, czytając, czy raczej pochłaniając książki. Jednak dziś postanowili się zamienić. Fryderyk wsiadł  do pociągu, a Lenka zabrała się za czytanie. Nawet bliźniaczki Euzebie zaniepokoiły się, co z tego wyniknie…

Jeśli lubicie podróżować (zwłaszcza koleją), czytać (zwłaszcza książki) i przeżywać przygody (zwłaszcza dziwne) –  ta książka jest właśnie dla Was!
Michał Rusinek

 

Przeczytaj fragment

Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz Pamiętnik grzecznego psa
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ciągle słyszę od moich Państwa, że mam być grzeczny. Ale czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się  w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem cały mokry! Jestem bardzo grzecznym psem i w dodatku– uważnym obserwatorem rzeczywistości. I widzę, że to ludzi można by nauczyć tego i owego. Na przykład taplania się w kałuży! Albo szaleńczego biegu! Przecież życie jest za krótkie na ciągłe podawanie łapy i chodzenie przy nodze, prawda?

Cudowna, zabawna lektura dla tych, którzy już mają,  
i tych, którzy jeszcze nie mają psa. Do poczytania dzieciom, dorosłym i… psom. 
Polecam. 
Artur Barciś

 

 

Kategoria dla dzieci w wieku 10 -14 lat
 

Marcin Szczygielski Czarny Młyn
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren; GRAND PRIX

Zaniedbana, pustoszejąca wioska, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja, to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen. Ślady prowadzą do Czarnego Młyna… Dzieci muszą same stawić czoła niebezpieczeństwu, by ratować swoich rodziców i ocalić zagrożoną wieś. Kluczem do rozwikłania zagadki i sposobem na pokonanie zła stają się niezwykłe zdolności upośledzonej siostry głównego bohatera.

Przeczytaj fragment

 Katarzyna Ryrych Wyspa mojej siostry
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Starsza siostra Marysi to pełna radości życia, silna, odważna i energiczna dziewczyna z genialną pamięcią  i wrażliwością dziecka. Pomimo własnej niepełnosprawności przez całe lata dzielnie zastępowała matkę swojej małej siostrzyczce, dając jej niezawodne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. By ją chronić, jest zdolna do wszystkiego. Nie potrafi jednak zrozumieć,  że Marysia dorasta i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy omal nie dochodzi do tragedii, rodzina staje przed trudną decyzją…Ta ciepła, wzruszająca opowieść o trudnej miłości, bezgranicznej akceptacji  i wyjątkowej więzi opartej na obustronnym poświęceniu, pozwala nam spojrzeć  na świat oczami osoby z zespołem Downa. Sprawia, że zaczynamy więcej rozumieć i mniej obawiać się tego, co inne.

 

Przeczytaj fragment

Katarzyna Pranic Ela-Sanela
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką– jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy  w rówieśnikami. Wciąż jednak przypomina o sobie jej pełna znaków zapytania przeszłość. Ela urodziła się  w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Pewnego dnia zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Historia dziewczynki pokazuje, jak wojna bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno  je potem rozplątać.

 

Przeczytaj fragment

Paweł Beręsewicz  A niech to – czykolada
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć oczywiście ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej  w kreowany przez niego świat, a potem… nie może uwierzyć, że tak łatwo dał się nabrać i śmieje się  z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika?

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET