Jesteś tutaj    /   Edukacja kulturalna kobiet w więzieniach 2015    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 


"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi" 2015

„Będziemy robić teatr? A ja nigdy nie byłam w teatrze! Teraz będę aktorką?”

„Mój synek ma dwa miesiące, to chyba za wcześnie, żeby mu czytać?”

„Ze mnie już nic nie będzie, dzieci też zmarnowałam, może chociaż Oliwka (dwumiesięczna córeczka, urodzona w Zakładzie Karnym – przypis Fundacji) będzie miała lepiej, bo się nauczę, jak ją wychować…” - takimi wątpliwościami i pragnieniami dzieliły się kobiety odbywające kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu, gdzie 14 kwietnia Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła program edukacyjno- kulturalny. 

Projekt skierowany jest do matek, które w więzieniu przebywają wraz ze swoimi małymi dziećmi, a także do tych, które zostawiły dzieci poza murami więzienia na czas odbywania kary. Panie wezmą udział w szkoleniach m.in. z zakresu potrzeb emocjonalnych i sposobów ich zaspokajania, zalet głośnego czytania dzieciom jako ważnego elementu ich zdrowego rozwoju, nauczania wartości, radzenia sobie z własnymi emocjami, skutków przemocy wobec dzieci, FAS, specyfiki wychowywania dziewczynek i chłopców, rozwijania poczucia własnej wartości. Program ma też na celu wzmocnienie więzi rodzinnych oraz przygotowanie mam i ich dzieci do uczestnictwa w kulturze, jako prewencji ponownego wykluczenia społecznego i patologii.

Główną częścią projektu będzie wystawienie spektaklu teatralnego z udziałem skazanych, z przygotowaną przez nie scenografią i kostiumami, nagranie go na płyty DVD, a następnie wysłanie wraz z książkami zakupionymi przez Fundację – jako prezent gwiazdkowy dzieciom przebywającym poza Zakładem Karnym - w Domach Dziecka, rodzinach zastępczych itp.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej


 

Ursula Dubosarsky - "Kuba i Kanga", opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze.

Audiobook Astrid Lindgren "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii" , czyta Edyta Jungowska

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET