Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać
Rutka
autor: Joanna Fabicka,
ilustracje: Mariusz Andryszczyk,
Niezwykła opowieść o przyjaźni, która pokonała czas
Łódzkie Bałuty, Radogoszcz, gdzie w czasie II wojny światowej mieściło się getto. I niezwykła historia mieszkającej tam obecnie Zosi. Jej mama znów wyjeżdża służbowo i pozostawia córkę pod opieką nieznanej jej dotąd cioci Róży – ekscentrycznej starszej pani na wózku inwalidzkim, kobiety o wielkiej wrażliwości. Są wakacje, koleżanki wyjechały, więc Zosia czuje się samotna. Tym większą radość sprawi jej poznanie Rutki, dziewczynki ze zrujnowanej kamienicy naprzeciwko, gdzie od lat nikt nie mieszka.
Niebanalny pomysł literacki: przyjaźni dwóch – z jakże innych powodów – samotnych dziewczynek z dwóch – jakże różnych – czasów. Ich zaskakująco radosne wspólne przygody (godne pióra Astrid Lindgren!) na tle dramatycznych wydarzeń wojennych. I mrożący krew w żyłach Jasny Pan… Rutka rysująca swoich nieobecnych bliskich… I Zosia tęskniąca za tak często nieobecną mamą.
Równocześnie jesteśmy świadkami rodzącej się miłości i wspaniałego porozumienia Zosi i cioci Róży, która jak nikt inny rozumie samotność dziecka. Kim jest Róża – nie pozostanie tajemnicą dla uważnych czytelników tej przejmującej powieści.
Dorota Koman
Recenzja konkursowa
Rutka
To magiczna, poruszająca opowieść o przyjaźni, pełna metafor, nieprawdopodobnych przygód i schulzowskiej baśniowości. Choć nie pada w niej ani razu słowo „Holokaust”, starsi czytelnicy z łatwością wytropią ten wątek, a dzieci spędzą razem z Zosią i Rutką niezwykłe wakacje na łódzkich Bałutach.
Wydawałoby się, że tak trudny temat jak wojna czy Zagłada Żydów niełatwo poruszyć w literaturze dziecięcej, ale autorce udało się uniknąć dosłowności i w iście mistrzowskim stylu, z ogromnym wyczuciem, prowadzi małego czytelnika przez wojenną rzeczywistość. Subtelne metafory, wydarzenia z pogranicza snu i jawy, emocje, ale też humor: to dzięki tym środkom Rutka jest mimo wszystko pogodną opowieścią. Taką, w której jest miejsce na prawdziwą przyjaźń ponad podziałami, ale też smutek i strach.
W konwencję tekstu wpisują się ilustracje Mariusza Andryszczyka: ekspresyjne, barwne obrazy zabierają czytelników w literacką podróż do przeszłości.
Magdalena Szkoda
Autorka otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie na recenzję, towarzyszącym Plebiscytowi Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.