Regularne czytanie dzieciom
jest najbardziej
skutecznym sposobem
wychowania ich
na wykształconych, mądrych, dobrych
i szczęśliwych dorosłych.
Zobacz galerię zdjęć
V Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Warszawa, Nowy Świat, fot. R. Zubkowicz Ambasadorka kampanii czytania Teresa Lipowska, fot. D. Kawka Ogłoszenie wyników I Konkursu Literackiego im. A. Lindgren, Zamek Królewski w Warszawie, fot. D. Kawka V Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Warszawa, Nowy Świat, fot. R. Zubkowicz Joanna Koroniewska podczas Inauguracji V OTCD, fot. R. Zubkowicz Wręczenie nagród w I Konkursie Literackim im. A. Lindgren, fot. D. Kawka Impreza czytelnicza w ramach OTCD, Dar Pomorza, Gdynia Cała Gdynia czyta dzieciom 2012 Akcja „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”, Pałecznica, woj. małopolskie Policjanci z Katowic czytają dzieciom Policjanci z Katowic na spotkaniu czytelniczy z dziećmi w szpitalu Konferencja „Mądre Wychowanie”, Biblioteka Narodowa, Warszawa, fot. D. Kawka Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś na X. Finalu kampanii, Teatr Dramatyczny, Warszawa 2012 Liderzy kampanii nagrodzeni na X. Finale, Teatr Dramatyczny, Warszawa, fot. D. Kawka
Misją naszej Fundacji jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom.
Jest to sposób nie tylko skuteczny, ale też tani i przyjazny dziecku. Dlatego w czerwcu 2001 r. rozpoczęliśmy kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, która stała się najbardziej znanym i cenionym działaniem Fundacji.
Kampania czytania z hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” jest adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i edukatorów. Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
- buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
- doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
- rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
- poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacja:
- zachęciła tysiące wolontariuszy, liderów kampanii, do promowania czytania dzieciom,
- przeprowadziła 18 Ogólnopolskich Tygodni Czytania Dzieciom z udziałem milionów dzieci,
- zainicjowała programy: „Czytające szkoły” oraz „Czytające przedszkola”, do których przystąpiły tysiące placówek; „Rodzinne czytanie” i powstawanie Klubów Czytających Rodzin; „Wychowanie przez czytanie”, w którym wzięło udział już kilkaset szkół podstawowych,
- przeprowadziła setki wykładów i warsztatów nt. korzyści z czytania, w tym kursy online,
- prowadzi szkolenia dla matek odbywających karę więzienia ze swymi dziećmi do lat 3,
- zrealizowała program „Cała Polonia czyta dzieciom”,
- zainspirowała i wsparła rozwój kampanii czytania w Czechach, na Słowacji, Litwie, Ukrainie.
Z kampanią czytania wiąże się wiele innych działań i projektów Fundacji, m.in.:
- organizowany co 3 lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży,
- wydanie poradnika „Wychowanie przez czytanie”,
- wydanie „Pierwszej Książki Mojego Dziecka” do czytania od urodzenia,
wydanie we współpracy z tygodnikiem „Polityka” dwóch kolekcji pereł literackich dla dzieci i młodzieży pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, - stworzenie książek na temat wartości moralnych, emocji i mechanizmów psychologicznych pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” tom I i II.
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała wiele nagród i wpisała się trwale w świadomość społeczeństwa, budując zarazem nawyki czytelnicze w wielu rodzinach i placówkach edukacyjno-wychowawczych.
Kampania CPCD zainspirowała też wiele innych organizacji i instytucji w całym kraju do podjęcia programów i działań proczytelniczych, potwierdzając, że wybrany przez naszą Fundację kierunek działań stawiających na czytanie dzieciom i rozwój czytelnictwa jest skuteczny i dobrze służy budowaniu wykształconego i etycznego społeczeństwa.
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.