Irena Koźminska, Prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom (Fot. Marek Szymański)

Czytanie jest potrzebne każdemu człowiekowi, bo żyjemy w świecie zalewu informacji. Z nieczytania i słabego rozumienia tekstów biorą się błędy, wypadki i straty” – mówi Irena Koźmińska, Prezes naszej Fundacji, w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”.

Poniżej zamieszczamy fragment wywiadu Anity Karwowskiej, który ukazał się w weekendowym (5-6 czerwca br.) wydaniu dziennika.

Anita Karwowska: Czy cała Polska czyta dzieciom? 20 minut dziennie? Równo dwadzieścia lat temu po to właśnie rozpoczęła pani kampanię społeczną o takiej nazwie.

Irena Koźmińska: – Nie mogę powiedzieć, że cała Polska czyta dzieciom, bo oczywiście wiele osób nie czyta ani dzieciom, ani sobie. To jest hasło-postulat. Ale cały czas widzę sens starań, by tak się stało.

Naszym celem jest przekonanie dorosłych do codziennego czytania dzieciom. Czytanie jest potężną witaminą dla rozwoju dziecka. Buduje więź, wspiera rozwój emocjonalny, uczy języka i myślenia, rozwija pamięć, wyobraźnię, wrażliwość moralną. Jest drogą do wiedzy i wykształcenia. Język, który przy czytaniu wzbogacamy i doskonalimy, to nasza wizytówka i przepustka do lepszego życia – jest narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, udziału w kulturze.

20 minut dziennie?

– Tyle wystarczy, by zareklamować czytanie. I nie chodzi tu o aptekarską precyzję i czytanie z zegarkiem w ręku, ale o codzienny rytuał i wspólną przyjemność z lektury. Minimum tyle wyłącznej uwagi powinno codziennie dostać od rodzica każde dziecko. Pozytywna uwaga to energia, jest potrzebna do życia i rozwoju tak jak pokarm!

Cały wywiad dostępny jest na stronie internetowej Wyborcza.pl.
Gorąco zachęcamy do lektury!

Czytaj również