Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych (scenariuszy i kart pracy) związanych z filmem! (plik PDF, 1,64 MB)

27 sierpnia do kin trafiła najnowsza polska produkcja dla dzieci i młodzieży pt. „Czarny Młyn”, oparta na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego, nagrodzonej Grand Prix w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

„Czarny Młyn” odwołuje się do najlepszych, kultowych filmów dla młodego widza, takich jak „Goonies” i „Super 8”, a nastrojem nawiązuje do Kina Nowej Przygody spod znaku Stevena Spielberga („E.T.”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”). To opowieść o wielkiej przyjaźni i rodzącej się pierwszej miłości, a także lekcja tolerancji osadzona w pełnej zwrotów akcji fabule przygodowej stworzonej przez reżysera Mariusza Paleja.

Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować je na zaskakujący finał walki. Ważną rolę odegra w nim nie tylko coraz bardziej dojrzały i odpowiedzialny Iwo, wspierany przez Piotrka i Natalkę, między którymi rodzi się uczucie. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała także Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.

Na ekranie zobaczymy aktorów najmłodszego pokolenia  ̶ Mateusza Winka („Listy do M.”), Iwa i Piotrka Wicińskich, Polę Galicę-Galoch oraz Oliwię Ogorzelską. Towarzyszą im m. in. Marcin Dorociński oraz Magdalena Nieć.

„Czarny Młyn” trafił do kin 27 sierpnia br. Film stworzył dom produkcyjny TFP w koprodukcji z Heliografem, Orką, Cafe Ole, Rio de Post oraz z Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym.

Nasza Fundacja jest Partnerem dystrybucji.

Zobacz naszą relację z premiery

„Czarny Młyn” Marcina Szczygielskiego zdobył Grand Prix
w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Przeczytaj recenzję książki

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren jest organizowany przez naszą Fundację co trzy lata, począwszy od 2006 roku. Celem Konkursu – w nawiązaniu do twórczości jego Patronki – jest wyznaczanie wysokich standardów literackich oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników o znakomite książki poruszające ciekawe i ważne tematy, pisane piękną polszczyzną, wskazujące właściwe wzorce postaw i zachowań.

Poznaj książki nagrodzone w Konkursie

Czytaj również