W tym roku obchodziliśmy Dzień Dziecka z Elizą Piotrowską, pisarką i ilustratorką, autorką ponad 200 książek dla młodych czytelników, oraz jej ulubioną bohaterką i alter ego – Ciocią Jadzią.

Na przedpołudniowe spotkanie, które odbyło się w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy”, zaprosiliśmy blisko 300 uczniów z warszawskich szkół podstawowych, które znakomicie bawiły się z Ciocią Jadzią (Eliza Piotrowska), jej nieodłączną przyjaciółką Pelagią Rzepą (Karolina Gniewaszewska) oraz prowadzącymi imprezę: aktorką Karoliną Mazurek i reżyserem Antonem Ilyinem z Pracowni Teatralnej w Białymstoku.

Próbny podpis

Przedpołudniowe spotkanie dzieci z Ciocią Jadzią było jednocześnie Centralną Inauguracją XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem Książka jest jak ogród”. Tradycyjnie sygnałem do rozpoczęcia Tygodnia Czytania było wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima z udziałem Ambasadorek Fundacji: aktorek Teresy Lipowskiej, Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Edyty Jungowskiej, Elizy Piotrowskiej – pisarki, red. Joanny RacewiczDoroty Koman literaturoznawczyni, redaktorki i poetkia także Roberta Kempy – burmistrza Ursynowa oraz dr Krzysztofa Czubaszka – Dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

Wieczorem w gościnnych progach „Alternatyw” odbyło się spotkanie z Elizą Piotrowską, Ciocią Jadzią i Pierwszą Książką Mojego Dziecka adresowane do rodzin z dziećmi z Warszawy i okolic. Podczas spotkania Autorka opowiadała dzieciom o dzieciństwie dawniej i dziś, a inspiracją dla jej opowieści była ostatnia książka z serii: Ciocia Jadzia w PRL-u

Dzieci poznawały takie pojęcia „z epoki” jak: ogonek, ogórek, trzepak, kartka żywnościowa, pieluszka tetrowa czy widokówka… Pisały również widokówki do swoich ukochanych cioć – w związku ze zbliżającym się Dniem Cioci obchodzonym 18 czerwca. Autorzy najpiękniejszych życzeń zostali nagrodzeni audiobookami i kolorowankami ufundowanymi przez Elizę Piotrowską i wydawnictwo Media Rodzina.

Rodzice obejrzeli z kolei przesłanie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej na temat pożytków płynących z czytania dzieciom od urodzenia i ślubowali codzienne głośne czytanie „20 minut dziennie, codziennie!”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Czytaj również