Zobacz zapis Inauguracji akcji na FB! (link)

W sobotę 9 października br. w nowo otwartej bibliotece MDM w samym sercu Warszawy uroczyście zainaugurowaliśmy ogólnopolską Noc Bibliotek 2021 i połączyliśmy się online z ponad 1200 bibliotekami z całej Polski!

Inaugurację poprowadzili – jak zawsze brawurowo! – Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś, a gośćmi imprezy byli znakomici autorzy i autorki: Dorota Koman, Joanna Mueller, Zuzanna Orlińska, Igor Brejdygant, Grzegorz Kasdepke oraz Marcin Kozioł.

W uroczystości wzięli także udział goście specjalni: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Artur Jóźwik – dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy, Aleksander Ferens – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz przedstawiciele organizatorów akcji: Elżbieta Krawczyk – członkini zarządu Fundacji CEO, Irena Koźmińska – prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Agnieszka Koszowska – przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także Anna Stępień – dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, partnera tegorocznej Nocy Bibliotek, oraz Robert Kozłowski – przedstawiciel firmy Platon, mecenasa akcji.

Inaugurację Nocy rozpoczęło tradycyjne wspólne czytanie wiersza. W tym roku był to utwór napisany specjalnie na tę okazję utwór Joanny Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”

W dalszej części uroczystości w nawiązaniu do tegorocznego hasła akcji: „Czytanie wzmacnia!” zaproszeni goście odpowiadali na pytania, co wzmacnia w nich czytanie oraz jak wzmacniać czytelnictwo w Polsce.

Uroczystość była także okazją do przypomnienia o jubileuszu prowadzonej przez naszą Fundację kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, która w bieżącym roku obchodzi swoje 20-lecie. O celach, założeniach i historii kampanii opowiadała jej założycielka, Irena Koźmińska, prezes naszej Fundacji, oraz Ambasadorzy kampanii: Katarzyna Stoparczyk, Dorota Koman, Grzegorz Kasdepke i Maciej Orłoś.

Po części oficjalnej odbyło się poprowadzone przez Adama Struga spotkanie śpiewacze, podczas którego licznie zebrana publiczność śpiewała piosenki artysty napisane do wierszy poetów międzywojnia: Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia, Leopolda Staffa, Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego.

Zapis części oficjalnej Inauguracji Nocy Bibliotek 2021 można obejrzeć na Facebooku (link).

Więcej informacji o Nocy Bibliotek 2021 w informacji prasowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Czytaj również