Czytajmy dzieciom
20 minut dziennie –
od urodzenia,
a nawet i wcześniej!

Do księgarń trafiło niedawno nowe wydanie PIERWSZEJ KSIĄŻKI MOJEGO DZIECKA – specjalnie opracowanej wyprawki dla młodych rodziców i ich nowonarodzonego dziecka. To doskonały pomysł na prezent dla rodziców, którzy oczekują dziecka lub dla dziecka do lat 3. Małe dzieci kochają tę specjalnie przygotowaną dla nich książkę!

Jest to bowiem prezent, który rośnie z dzieckiem i zapewnia mu fantastyczny rozwój – emocjonalny, umysłowy, językowy, społeczny… Jest także świetnym sposobem na mądre spędzanie z dzieckiem czasu i budowanie więzi. Pamiętajmy, że nasz czas i wyłączna, pozytywna uwaga są dla dziecka najcenniejszym paliwem dla rozwoju!

Drodzy Rodzice!

Pierwsza Książka Mojego Dziecka (PKMD) to znakomita pomoc we wprowadzaniu Waszego dziecka w świat emocji, języka i wartości. W dodatku dzieci ją uwielbiają! Książka zawiera zabawnie ilustrowane wiersze dla najmłodszych, które uczą słownictwa i objaśniają świat. Znajdziecie tu proste i urocze wierszyki Elizy Piotrowskiej, takie jak Dom, Miasto, czy Pory roku, oraz utwory klasyczne – Idzie niebo ciemną nocą – Ewy Szelburg-Zarembiny, Lokomotywę Juliana Tuwima, kołysanki Janiny Porazińskiej. W PKMD znajdują się też informacje dla rodziców na temat korzyści z czytania i wskazówki dotyczące mądrego wychowywania dziecka. PKMD ma miękką okładkę, zaokrąglone grube kartki odporne na zginanie i wykonana jest zgodnie z normą europejską z bezpiecznych dla dziecka materiałów.

Czytajcie dziecku Pierwszą Książkę codziennie! Dzięki Waszej codziennej, pozytywnej uwadze będzie się ono czuło kochane – a to warunek jego zdrowego rozwoju. Słuchając czytania, nauczy się poprawnego i bogatego języka, który jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy i udziału w kulturze. Ponieważ nauka mowy dokonuje się przez uszy, do uszu niemowlęcia powinny trafiać słowa i zdania mówione i czytane wyraźnie – i skierowane do niego. (Z tego powodu wożenie dzieci w wózku tyłem do rodzica to setki godzin stracone dla nauki języka!). I nie wystarczy tylko mówić do dziecka, gdyż język czytany zawiera znacznie więcej rzadkich i trudnych słów niż potoczny, co pozwoli dziecku w przyszłości rozumieć także skomplikowane teksty. Amerykańskie badania przytoczone w książce Jima Trelease’a, Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje wykazały, że dzieci z rodzin wykształconych, do czwartego roku życia usłyszały w domu 45 milionów słów, dzieci z rodzin robotniczych – 26 mln słów, dzieci z rodzin bezrobotnych – 13 mln słów. W kolejnych latach te różnice się pogłębiają, skazując dzieci, z którymi w domu mało się rozmawia i mało lub wcale się im nie czyta, na pozostawanie w tyle za „rozczytanymi” rówieśnikami.  I nie dzieje się tak dlatego, że są mniej pojętne, ale z powodu niewiedzy rodziców, że wyniesione z domu ogromne niedobory słownictwa rzadko udaje się później nadrobić, co ogranicza ich widoki na dobrą przyszłość.

Pierwsza Książka Mojego Dziecka – a potem kolejne książki – to zaproszenie do wychowania Waszego dziecka na czytelnika – człowieka, który ma szanse na sukcesy w szkole, lepszą pracę oraz lepsze i dłuższe życie, gdyż dzięki inteligencji emocjonalnej, wiedzy, umiejętności myślenia i postawie moralnej podejmuje mądrzejsze życiowe decyzje. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil przy wspólnej lekturze!

Pierwsze spotkanie z Tuwimowską Lokomotywą, fot. z archiwum Fundacji

Inicjator i twórca Pierwszej Książki Mojego Dziecka ─ Fundacja „ABCXXI ─ Cała Polska czyta dzieciom”

Współwydawca wydania 2022 ─ Prószyński Media Sp. z o.o.

Mecenat wydania 2022 ─ EY oraz MM Kwidzyn sp. z o.o.

Patronat medialny ─ lubimyczytać.pl

Książka dostępna jest m.in. w księgarni internetowej: www.inverso.pl

Mądrze RAZEM w DOMU z niemowlakiem – poznaj propozycje zajęć i zabaw opartych na wierszach z PKMD.

Autorytety o czytaniu dzieciom od urodzenia

Wiersze Elizy Piotrowskiej
w interpretacji Ambasadorów Fundacji

Spot TV
„Czytaj dziecku od urodzenia!”

Czytaj również