Czytajmy dzieciom
20 minut dziennie –
od urodzenia,
a nawet i wcześniej!

Do księgarń właśnie trafiło nowe wydanie PIERWSZEJ KSIĄŻKI MOJEGO DZIECKA – specjalnie opracowanej wyprawki dla młodych rodziców i ich nowonarodzonego dziecka.

Drodzy Rodzice!

Pierwsza Książka Mojego Dziecka (PKMD) to znakomita pomoc we wprowadzaniu Waszego dziecka w świat emocji, języka i wartości. W dodatku dzieci ją uwielbiają! Książka zawiera zabawnie ilustrowane wiersze dla najmłodszych, które uczą słownictwa i objaśniają świat. Znajdziecie tu proste i urocze wierszyki Elizy Piotrowskiej, takie jak Dom, Miasto, czy Pory roku, oraz utwory klasyczne – Idzie niebo ciemną nocą – Ewy Szelburg-Zarembiny, Lokomotywę Juliana Tuwima, kołysanki Janiny Porazińskiej. W PKMD znajdują się też informacje dla rodziców na temat korzyści z czytania i wskazówki dotyczące mądrego wychowywania dziecka. PKMD ma miękką okładkę, zaokrąglone grube kartki odporne na zginanie i wykonana jest zgodnie z normą europejską z bezpiecznych dla dziecka materiałów.

Czytajcie dziecku Pierwszą Książkę codziennie! Dzięki Waszej codziennej, pozytywnej uwadze będzie się ono czuło kochane – a to warunek jego zdrowego rozwoju. Słuchając czytania, nauczy się poprawnego i bogatego języka, który jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy i udziału w kulturze. Ponieważ nauka mowy dokonuje się przez uszy, do uszu niemowlęcia powinny trafiać słowa i zdania mówione i czytane wyraźnie – i skierowane do niego. (Z tego powodu wożenie dzieci w wózku tyłem do rodzica to setki godzin stracone dla nauki języka!). I nie wystarczy tylko mówić do dziecka, gdyż język czytany zawiera znacznie więcej rzadkich i trudnych słów niż potoczny, co pozwoli dziecku w przyszłości rozumieć także skomplikowane teksty. Amerykańskie badania przytoczone w książce Jima Trelease’a, Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje wykazały, że dzieci z rodzin wykształconych, do czwartego roku życia usłyszały w domu 45 milionów słów, dzieci z rodzin robotniczych – 26 mln słów, dzieci z rodzin bezrobotnych – 13 mln słów. W kolejnych latach te różnice się pogłębiają, skazując dzieci, z którymi w domu mało się rozmawia i mało lub wcale się im nie czyta, na pozostawanie w tyle za „rozczytanymi” rówieśnikami.  I nie dzieje się tak dlatego, że są mniej pojętne, ale z powodu niewiedzy rodziców, że wyniesione z domu ogromne niedobory słownictwa rzadko udaje się później nadrobić, co ogranicza ich widoki na dobrą przyszłość.

Pierwsza Książka Mojego Dziecka – a potem kolejne książki – to zaproszenie do wychowania Waszego dziecka na czytelnika – człowieka, który ma szanse na sukcesy w szkole, lepszą pracę oraz lepsze i dłuższe życie, gdyż dzięki inteligencji emocjonalnej, wiedzy, umiejętności myślenia i postawie moralnej podejmuje mądrzejsze życiowe decyzje. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil przy wspólnej lekturze!

Pierwsze spotkanie z Tuwimowską Lokomotywą, fot. z archiwum Fundacji

Inicjator i twórca Pierwszej Książki Mojego Dziecka ─ Fundacja „ABCXXI ─ Cała Polska czyta dzieciom”

Współwydawca wydania 2022 ─ Prószyński Media Sp. z o.o.

Mecenat wydania 2022 ─ EY oraz MM Kwidzyn sp. z o.o.

Patronat medialny ─ lubimyczytać.pl

Książka dostępna jest m.in. w księgarni internetowej: www.inverso.pl

Mądrze RAZEM w DOMU z niemowlakiem – poznaj propozycje zajęć i zabaw opartych na wierszach z PKMD.

Autorytety o czytaniu dzieciom od urodzenia

Wiersze Elizy Piotrowskiej
w interpretacji Ambasadorów Fundacji

Spot TV
„Czytaj dziecku od urodzenia!”

Czytaj również