Lubię ten konkurs.
Przez starą miłość
do Astrid Lindgren,
z którą mam
więcej wspólnego
niż mogłoby się
komuś wydawać

– powiedziała
podczas uroczystości
Katarzyna Ryrych,
zdobywczyni Grand Prix Konkursu.


6 marca br. podczas Poznańskich Targów Książki odbyła się uroczysta premiera książek nagrodzonych w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział laureaci Konkursu.

Katarzyna Ryrych, zdobywczyni Grand Prix za książkę Lato na Rodos, ma na swoim koncie już kilka nagród i wyróżnień zdobytych w poprzednich edycjach Konkursu.

Przystąpiłam do drugiej edycji Konkursu, bo dopiero wtedy dowiedziałam się o jego istnieniu. Informację dostałam w sumie w ostatniej chwili, na dwa i pół tygodnia przed terminem. To była Wyspa mojej siostry, która zdobyła pierwszą nagrodę. W tej samej edycji, ale w innej kategorii wiekowej, wyróżniono też moje Łopianowe pole – wspomina autorka.

W III Konkursie im. Astrid Lindgren Katarzyna Ryrych zdobyła I miejsce w kategorii 6-10 lat za książkę O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych, zaś w IV edycji Konkursu II nagrodę za książkę Koniec świata nr 13.

Konkurs im. Astrid Lindgren ma dla mnie szczególne znaczenie – stawia wysoko poprzeczkę, a tym samym zmusza, żeby Autor przeskoczył samego siebie. Kryteria Konkursu potrafią zaskoczyć – tak jak to się stało w regulaminie ostatniej edycji – bo trudno pisać o dzieciach bez takich elementów ich świata jak niebezpieczna brawura (wpisane w młodość każdego stworzenia) czy słodycze, które zazwyczaj towarzyszą dzieciakom. Ale udało się.


ZOBACZ TRAILERY
NAGRODZONYCH KSIĄŻEK

Zdaniem Ireny Koźmińskiej, prezesa Fundacji i inicjatorki Konkursu:

Konkurs im. Astrid Lindgren różni się od wielu innych konkursów literackich tym, że nagradzamy książki, które dopiero powstają, niejako na nasze „zamówienie”, i uwzględniają wskazane przez nas kryteria. W konkursach, gdzie nagradza się książki już wydane, które zostały wybrane i zredagowane przez wydawnictwa, ryzyko nagrodzenia chybionego tytułu jest mniejsze.

W naszym Konkursie, na który swoje prace przysyłają zarówno debiutanci, jak i uznani autorzy, mamy dwa gremia podejmujące trudną i odpowiedzialną pracę – prejurorów i jurorów. Trzeba przeczytać setki maszynopisów i wybrać najwartościowsze dzieła. To jest wielomiesięczna praca, która sprawia nam nieodmiennie ogromną satysfakcję.

W dodatku obserwujemy, że książki są coraz lepsze, i że oprócz uznanych autorów startują w nim zawsze utalentowani debiutanci, dla których nagroda w Konkursie im. Astrid Lindgren bywa trampoliną do dalszej kariery pisarskiej. Nasz Konkurs charakteryzuje się bowiem tym, że wszystkie nagrodzone książki są w szybkim czasie wydawane przez współpracujące z nami wydawnictwa konkursowe.

Udanym debiutem na polu literatury dla dzieci i młodzieży okazała się powieść Krzysztofa Kochańskiego Selfie ze stolemem. Zdobywca I nagrody w kategorii wiekowej 6-10 lat powiedział:

O konkursie im. Astrid Lindgren słyszałem już wcześniej, ale informacja o V edycji sprawiła, że zacząłem zastanawiać się nad własnym w nim udziałem. Wydałem dotąd kilka książek dla dorosłych (była to fantastyka). Jeśli chodzi o twórczość dla dzieci udział w konkursie jest moim debiutem. Myślę, że jest to olbrzymia zaleta konkursów literackich – zachęcają do działania na nowych polach.

Po zajęciu pierwszego miejsca w tak prestiżowym konkursie, powodowany jakimś tajemniczym, niezrozumiałym nawet dla mnie samego impulsem, napisałem kilka wierszy dla dzieci na konkurs poezji dla dzieci organizowany przez Książnicę Płocką. Ku memu zdumieniu również zająłem w nim pierwsze miejsce. Plany na kolejne edycje konkursu? Oczywiście – wziąć w nich udział!

Irena Koźmińska wspomina, że pierwotnie proponowała organizację konkursu pod nazwą: „Gdzie jest nowa Astrid Lindgren?” Ostatecznie, aby nie zrażać panów, zdecydowano się na bardziej neutralny tytuł. Dziś jednak, po pięciu udanych edycjach Konkursu, można już próbować odpowiedzieć na postawione niegdyś pytanie. Duch Astrid Lindgren jest z pewnością obecny w książkach-laureatkach Konkursu.

Laureaci V Jubileuszowego Konkursu im. Astrid Lindgren


Grand Prix Konkursu:
Katarzyna Ryrych
Lato na Rodos

W kategorii wiekowej do 6 lat:

Książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa Publicat.

W kategorii wiekowej 6-10 lat:

Wyróżnienia równorzędne:

Książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa Literatura.

W kategorii wiekowej 10-14 lat:

Wyróżnienia równorzędne:

  • Katarzyna Majgier – Abrakadabra, mamy problem!
  • Barbara Stenka – Zostań sama w domu
  • Rafał Witek – Ja, Majka

Książki zostały wydane nakładem wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

O Konkursie

Konkurs im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży jest prowadzony od 2006 r., a jego kolejne edycje są ogłaszane co trzy lata. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach wiekowych: do 6 lat, 6-10 lat, 10-14 lat.

Celem Konkursu jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników

Jury V Konkursu, spośród 384 nadesłanych prac wybrało teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, poruszające ciekawe i ważne tematy.

Członkowie Jury Konkursu:

prof. dr hab. Joanna Papuzińska – Przewodnicząca
prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński -literaturoznawca, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych „Literatura i książka dla młodych odbiorców w kulturze XXI wieku” na UW
Wiesława Jędrzejczyk – redaktor naczelna Wyd. Literatura
Anna Sójka-Leszczyńska – dyrektor wydawniczy Centrum Edukacji Dziecięcej-Papilon-Publicat-Elipsa
Joanna Wajs – redaktor prowadząca w Wydawnictwie Nasza Księgarnia
Irena Koźmińska – Prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
Elżbieta Olszewska – członkini Zarządu, Dyrektorka Programowa Fundacji

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki. Partnerem strategicznym Konkursu są Fundacja PZU i Fundacja AMF „Nasza Droga”. Książki zostały wydane przez współpracujące z Fundacją Wydawnictwa: Publicat, Literatura i Nasza Księgarnia.

Czytaj również