Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi! – prof. Joanna Papuzińska, przewodnicząca Jury


Zobacz galerię okładek:

Serdecznie zapraszamy na uroczystą premierę książek nagrodzonych w Konkursie, która odbędzie się podczas Poznańskich Targów Książki, 6 marca br. o godz. 13.00 (sala konferencyjna A, pawilon 7, antresola).

W programie m.in. krótkie przypomnienie dorobku poprzednich edycji Konkursu, prezentacja nagrodzonych tytułów oraz rozmowy z ich autorami, wśród nich z laureatką GRAND PRIX, Katarzyną Ryrych.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Olszewska, Dyrektorka Programowa Fundacji i członkini Jury Konkursu.

Zapraszamy na stoisko targowe Fundacji:
pawilon 7, stoisko nr 33.
Będziemy rozdawać materiały promocyjne, a w weekend zapraszamy do udziału w grze targowej związanej z książkami nagrodzonymi w V Konkursie im. Astrid Lindgren.


Laureaci V Konkursu:

Kategoria wiekowa do 6 lat:

Książki w tej kategorii zostały wydane nakładem Wydawnictwa Publicat.

Kategoria wiekowa 6-10 lat:

Książki w tej kategorii zostały wydane nakładem Wydawnictwa Literatura.

Kategoria wiekowa 10-14 lat:

Książki w tej kategorii zostały wydane nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Fundacja organizuje Konkurs im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży od 2006 r. Celem Konkursu jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników.

Członkowie Jury Konkursu:

prof. dr hab. Joanna Papuzińska – Przewodnicząca
prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński -literaturoznawca, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych „Literatura i książka dla młodych odbiorców w kulturze XXI wieku” na UW
Wiesława Jędrzejczyk – redaktor naczelna Wyd. Literatura
Anna Sójka-Leszczyńska – dyrektor wydawniczy Centrum Edukacji Dziecięcej-Papilon-Publicat-Elipsa
Joanna Wajs – redaktor prowadząca w Wydawnictwie Nasza Księgarnia
Irena Koźmińska – Prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
Elżbieta Olszewska – członkini Zarządu, Dyrektorka Programowa Fundacji

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki. Partnerem strategicznym Konkursu są Fundacja PZU i Fundacja AMF „Nasza Droga”. Książki zostały wydane przez współpracujące z Fundacją Wydawnictwa: Publicat, Literatura i Nasza Księgarnia.

Czytaj również