Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1–7 czerwca 2023 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, a także parady postaci z bajek i spacery literackie.

Pobierz plakat XXII OTCD

Plakat do druku cyfrowego – format A2
Plakat do druku cyfrowego – format A3

Plakat do wydruku na drukarce – format A3
Plakat do wydruku na drukarce – format A4

Pobierz banery XXII OTCD

Post kwadrat
Baner w pionie
Logo w kole
Motyw graficzny XXII OTCD

PROGRAM XXII OTCD

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (dalej: OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek bibliotecznych, wychowawczych i oświatowych w całym kraju. 

Centralna Inauguracja XXII OTCD odbędzie się 1 czerwca o godz. 11.00 (relacja z wydarzenia – o godz. 12.00 na FB Fundacji) w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy”. Tradycyjnie sygnałem do rozpoczęcia Tygodnia Czytania będzie wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima z udziałem Ambasadorek Fundacji: aktorek Teresy Lipowskiej, Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Edyty Jungowskiej, Elizy Piotrowskiej – pisarki, red. Joanny Racewicz, Doroty Koman – literaturoznawczyni, redaktorki i poetki, a także Roberta Kempy – burmistrza Ursynowa, dr Krzysztofa Czubaszka – Dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, aktorki Karoliny Mazurek i reżysera Antona Ilyina z Pracowni Teatralnej w Białymstoku oraz 300 uczniów z warszawskich szkół podstawowych (impreza zamknięta). Po wspólnym odczytaniu wiersza dzieci wezmą udział w spotkaniu z Elizą Piotrowską, pisarką, poetką i ilustratorką, autorką ponad 200 książek dla młodego czytelnika, oraz jej ulubioną bohaterką i alter ego – Ciocią Jadzią! Podczas spotkania Autorka opowie o dzieciństwie dawniej i dziś, a inspiracją dla jej opowieści będzie ostatnia książka z serii: Ciocia Jadzia w PRL-u

Tego samego dnia w tym samym miejscu odbędzie się również popołudniowe spotkanie z Ciocią Jadzią i Pierwszą Książką Mojego Dziecka. Na godz. 18.00 zapraszamy do Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wszystkie dzieci z rodzicami z Warszawy i okolic! Bezpłatne wejściówki do pobrania na: https://bilety.io/lgdhr, szczegóły na: https://www.facebook.com/events/751094206491607/

W programie obu imprez nie zabraknie również wspólnych zabaw i konkursów. Nagrody dla dzieci (kolorowanki z Ciocią Jadzią) ufundowało Wydawnictwo Media Rodzina. Dziękujemy!

Ponadto, każdego dnia XXII OTCD na stronie fanowskiej Fundacji na FB emitowane będą nagrania ze znakomitymi Twórczyniami i Twórcami – przed południem o godz. 11.00 (dla dzieci z przedszkoli i szkół), oraz wieczorem o godz. 18.00 – dla rodzin z dziećmi. Bohaterami przedpołudniowych spotkań będą postaci z wybranej książki ekranowego Gościa, tematem spotkania wieczornego – inspiracje literackie Autorki/Autora, które były dla nich jak fascynujący i piękny ogród.  

Każdy z dni Tygodnia Czytania, oprócz wspólnego hasła Książka jest jak ogród” – będzie miał swój motyw przewodni, związany z wiodącą lekturą dnia i jej bohaterami:

1 czerwca (czwartek) Dzień z Ciocią Jadzią
(bohaterką serii książek Elizy Piotrowskiej)

2 czerwca (piątek) Dzień z Czarownicą piętro niżej
(bohaterką serii książek Marcina Szczygielskiego)

3 czerwca (sobota) Dzień w Puszczy Białowieskiej
(z bohaterami książek Tomasza Samojlika)

4 czerwca (niedziela) Dzień z Wombatem Maksymilianem
(bohaterem serii książek Marcina Kozioła)

5 czerwca (poniedziałek) Dzień z Kicią Kocią
(bohaterką serii książek Anity Głowińskiej)

6 czerwca (środa) Dzień z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem w 100. rocznicę urodzin Papcia Chmiela

Z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, niezwykle popularnego Papcia Chmiela, twórcy serii komiksowej Tytus, Romek i A’Tomek, spotkamy się z dziećmi Artysty: Moniką Chmielewską-Lehman i Arturem Chmielewskim, którzy opowiedzą, jakim ojcem i człowiekiem był słynny Papcio Chmiel. Zaprezentujemy także świeżo wydaną książkę Papcio Chmiel udomowiony (Wydawnictwo Prószyński i S-ka).

7 czerwca (wtorek) Dzień z bohaterami Astrid Lindgren
(oraz ich wielbicielką i niezrównaną interpretatorką Edytą Jungowską)

Bądźcie z nami! Więcej szczegółów już wkrótce!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Czytaj również