Tegoroczny XVIII OTCD zorganizowany został przez Fundację pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Hasło nawiązuje do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Galeria zdjęć

Inauguracja XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła się 31 maja w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Zaproszeni na uroczystość sportowcy spotkali się z grupą blisko 250 uczniów z warszawskich szkół podstawowych i opowiedzieli o swojej przygodzie ze sportem, a także o swoich czytelniczych pasjach i literackich odkryciach. Spotkanie poprowadzili brawurowo Ambasadorzy Fundacji Katarzyna Stoparczyk i Piotr Tołoczko, a freestylowymi występami okrasił rapujący filozof – Mikser.

Sportowcy czytają dzieciom  ̶  Inauguracja XVIII OTCD w Centrum Olimpijskim w Warszawie

„Człowiek nie jest istotą jednowymiarową, sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – zainaugurowała spotkanie Irena Koźmińska, Prezes naszej Fundacji. Pani Katarzyna Deberny, Dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej w Polskim Komitecie Olimpijskim dodała:

„63% Polaków nie przeczytało ostatnio żadnej książki, a 70% nie jest aktywne fizycznie, co oznacza, że to, do czego człowiek został stworzony, czyli do myślenia i wysiłku, powoli w nas zanika. Wydarzenia, podczas których promowany jest sport i czytanie są bardzo potrzebne.”

Luiza Złotkowska – olimpijka, łyżwiarka szybka (fot. Darek Kawka)

Po tradycyjnym głośnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima i krótkim występie rapera Miksera na scenę zostali zaproszeni sportowcy. Luiza Złotkowska, łyżwiarka szybka, medalistka olimpijska z Vancouver (2010) i Soczi (2014) powiedziała, że łyżwy nie były jej miłością od pierwszego wejrzenia, ale gdy w wieku 14 lat usłyszała o igrzyskach olimpijskich, stały się one jej marzeniem. Do regularnego czytania zmotywowała ją z kolei negatywna ocena ze znajomości lektury szkolnej.

W przypadku Tomasza Majewskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012), to także „zrządzenie losu” (jak również – dodajmy – świetne warunki fizyczne!) zdecydowały, że został miotaczem. „To konkurencja sportowa wybrała mnie, a nie ja ją” – mówił ze śmiechem. Zapytany o książki odpowiedział zdecydowanie: „Jestem nałogowym czytaczem. Czytam też dzieciom. Codziennie. Nie tylko 20 minut dziennie, ale nawet 2 godziny.”

Ostatni z wypowiadających się olimpijczyków – Krzysztof Wiłkomirski – medalista mistrzostw Europy i świata w judo przyznał z pokorą, że to żona czyta częściej trójce ich dzieci. W swojej opowieści o karierze podkreślił rolę ciężkiej pracy na treningach i tego, jak ważne jest, żeby „nie odpuszczać”. Ta zasada dotyczy także czytania. „Nawet gdy nam się wydaje, że już nie damy rady, przeczytajmy jeszcze jeden rozdział” – mówił.

Podczas Inauguracji był też czas na ćwiczenia, m.in. trenowaliśmy podskoki pod czujnym okiem zawodników z Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, grających w kategorii U18. Chłopcy łączą naukę w liceum, grę w klubie oraz miłość do książek – najczęściej czytają o swoich idolach, piłkarzach. Biografie gwiazd futbolu często motywują ich do dalszej pracy.


Jakub Kowalczyk – siatkarz Onico Warszawa (fot. Darek Kawka)

W drugiej części spotkania głos zabrali kolejni sportowcy. Słuszność tezy o wyższości cierpliwości, samodyscypliny i uczciwego treningu nad talentem potwierdził Jakub Kowalczyk – siatkarz Onico Warszawa, aktualny wicemistrz Polski, miłośnik książek: „Czytam głównie książki biograficzne, to moja baza do marzeń. Jestem Dyzio Marzyciel.”

Historia sportowa Jarosława Oworuszko ̶ triatlonisty i maratończyka, zaczęła się od czytania książek o górach, potem były wyprawy wspinaczkowe w Tatry. Dziesięć lat później zaczął trenować pływanie i jazdę na rowerze. Dziś łączy pracę zawodową z treningiem i czytaniem. Kieruje się hasłem wszystkich triathlonistów: „Nigdy się nie poddawaj”.


Zosia BAKSY Brzezińska, 14-letnia mistrzyni Polski we freestyle slalom skating (fot. Darek Kawka)

Ogromne zainteresowanie młodej publiczności wzbudziła Zofia BAKSY Brzezińska – 14-letnia rolkarka, wielokrotna mistrzyni Polski we freestyle slalom skating. Rówieśniczka uczestników spotkania ćwiczy przed i po lekcjach po ok. 3 godziny dziennie. Jak nam powiedziała – „Rolki to moi przyjaciele, a w najbliższym czasie planuję rozpocząć pisanie bloga o swojej pasji.” Mimo napiętego grafiku treningowego Zosia zawsze znajdzie czas na czytanie, jej ulubioną książką jest fundacyjna „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”!

Patroni honorowi XVIII OTCD:
Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj również