9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”. Udział w akcji wzięło ponad 1400 bibliotek z całej Polski. 

W bibliotekach w całej Polsce czekały na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbyły się w nich m.in.: warsztaty impro, spotkania śpiewacze, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, maratony czytania i łasuchy literackie oraz oczywiście nocowania w bibliotekach.

Uroczysta inauguracja Nocy Bibliotek 2023 odbyła się po raz pierwszy w bibliotece szkolnej – słynnego II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. 

Wstępem do spotkania był spacer po niedawno odtworzonym szkolnym ogrodzie botanicznym i okolicach z poetą, pisarzem i przyrodnikiem Michałem Książkiem.

Następnie, a auli liceum odbyła się część oficjalna, prowadzona przez aktora Artema Manuilova, którą można było także oglądać zdalnie dzięki transmisji online. W programie uroczystości znalazło się m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu. Artyści na scenie wykorzystali przyniesione przez publiczność cytaty literackie.

Wieczór zakończyły otwarte warsztaty twórcze z metod impro oraz projekcja polsko-fińskiej animacji „Pamiętniki Tatusia Muminka”, 2021.

FOTORELACJA Z INAUGURACJI NOCY BIBLIOTEK (fot. Kuba Rodziewicz)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Czytaj również