Wszystkie osoby organizujące lokalne obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom prosimy o przesłanie ramowego programu działań na adres mailowy: fundacjacpcd@gmail.com.
Informacje o ciekawych spotkaniach czytelniczych i innych działaniach organizowanych w ramach XXI OTCD w całym kraju zamieścimy w notatce prasowej oraz w fundacyjnych kanałach komunikacyjnych.
Przypomnijmy – tegoroczna kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” odbywa się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”, co oznacza, że ze szczególną estymą traktujemy w tym roku i przedstawiamy twórczość rodzimych pisarzy. Natomiast XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022, przewrotnie ma hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. O co chodzi? O pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.
Za pośrednictwem czytających dorosłych (rodziców i opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy, a także nieocenionych Liderów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) pragniemy zaprezentować dzieciom i młodzieży polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.
Ale nie tylko o tak rozumiany klimat chodzi. W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i obecnością setek tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce, porozmawiamy też o klimacie w rozumieniu społecznym. W tym roku zainaugurujemy Tydzień Czytania Dzieciom, wspólnie czytając „Lokomotywę” Juliana Tuwima po polsku i po ukraińsku. Pierwsze dwujęzyczne czytanie „Lokomotywy” z udziałem pisarzy oraz Ambasadorów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, jak również gości z Ukrainy odbędzie się 27 maja o godz. 12.00 na Targach Książki w Warszawie (scena B).
LOMOMOTYWA JULIANA TUWIMA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM (tłum. Iwan Małkowycz)
1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, Fundacja organizuje spotkanie dla dzieci polskich i ukraińskich ze znanym autorem Łukaszem Wierzbickim, którego książka „Afryka Kazika” została niedawno przetłumaczona na język ukraiński. Wydarzenie będzie streamingowane na FB, umożliwiając uczestnictwo online szerokiej grupie odbiorców z całego kraju, w tym placówkom oświatowym i bibliotekom.
W czasie OTCD na stronie internetowej oraz na fanpage’u Fundacji na Facebooku będziemy prezentować fragmenty książki nagrane po ukraińsku i adresowane do dzieci ukraińskich.
Serdecznie prosimy wszystkich lokalnych organizatorów OTCD o uwzględnienie dzieci ukraińskich w swoich działaniach, zapraszanie ich na spotkania, zapewnianie tłumaczenia. Niech książka oraz imprezy czytelnicze Tygodnia Czytania służą integracji dzieci poprzez wspólną lekturę i zabawę!
LEKTURY POLECANE DO CZYTANIA PODCZAS XXI OTCD
Justyna Bednarek – Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli (8+) (książka dostępna online w formacie ISUU)
Marcin Kozioł – Bajka o bąkach i jednym trzmielu (5+)
Małgorzata Kur – Ostatnie drzewo na ziemi (9+)
Ewa Nowak – Reginka szuka domu (5+)
Eliza Piotrowska – Bajka o drzewie, Bajka o słońcu (0+)
Tomasz Samojlik – Bercia i Orson (8+), Ambaras (8+), Nauczę cię pływać, moja wyderko (4+), cykl o Żubrze Pompiku (4+)
Piotr Socha – Pszczoły (6+)
Zofia Stanecka – Basia i śmieci (4+)
Olga Ślepowrońska – Klimatyczni (7+)
Adam Wajrak – Wilki (10+), Wielka księga prawdziwych tropicieli (8+)
Łukasz Wierzbicki – Afryka Kazika (8+)
Opowiadania do programu edukacyjnego OCALIMY ŚWIAT dostępne on-line:
Grzegorz Kasdepke – Latający talerz (10+)
Marcin Kozioł – Operacja Rysiek (9+)
Rafał Witek – Miś Niepolarny (7+)
PROEKOLOGICZNE DZIAŁANIA INTEGRACYJNE SZCZEGÓLNIE POLECANE PODCZAS XXI OTCD
Przykłady wspólnych działań towarzyszących czytanym fragmentom:
Zgodnie z tematyką tegorocznego Tygodnia Czytania proponujemy lokalnym organizatorom OTCD podjęcie z dziećmi prostych działań integrujących dzieci polskie i ukraińskie, a jednocześnie rozbudzających i wzmacniających świadomość i wiedzę z zakresu ekologii.
– sprzątanie terenu placówki i/lub najbliższej okolicy
– sadzenie kwiatów/roślin upiększających teren placówki lub najbliższą okolicę, ich pielęgnacja i obserwacja do końca roku szkolnego
– warsztaty, konkursy, quizy na temat segregacji śmieci i recyklingu; wprowadzenie systemu segregacji śmieci w poszczególnych klasach i na korytarzach szkolnych
– tworzenie prac plastycznych z materiałów przeznaczonych do recyklingu (butelki plastikowe, nakrętki, makulatura)
– stworzenie plakatu z pomysłami na oszczędzanie wody, elektryczności, niewyrzucanie żywności itp.
– organizacja wycieczek przyrodoznawczych w najbliższej okolicy placówki prowadzonych przez przyrodnika, leśnika, eksperta organizacji pozarządowej działającej na rzecz przyrody i klimatu z elementami interaktywnymi: sprzątaniem terenu, grą terenową, quizem
Wszystkie osoby organizujące lokalne obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom prosimy o przesłanie ramowego programu działań na adres mailowy: fundacjacpcd@gmail.com.
Informacje o ciekawych spotkaniach czytelniczych i innych działaniach organizowanych w ramach XXI OTCD w całym kraju zamieścimy w notatce prasowej oraz w fundacyjnych kanałach komunikacyjnych (www, FB, newsletter).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego