Dlaczego Emil śpi w czapce i ze swoją ukochaną strzelbą? Jak to się stało, ze włożył głowę do wazy z rosołem? I dlaczego dorośli najchętniej wysłaliby go do Ameryki?

Do 1 grudnia w sklepie internetowym Wydawnictwa Jungoffska można kupić boks przygód Emila z rabatem i pocztówką z autografem Edyty Jungowskiej.

il. Piotr Socha

Kto z nas nie kocha szwedzkiego urwisa? Wydawnictwo Jungoffska przygotowało boks trzech audiobooków z zebranymi przygodami Emila ze Smalandii. Łącznie to ponad 8 godzin pasjonujących i zabawnych opowieści w interpretacji Edyty Jungowskiej i okraszonych muzyką Sambora Dudzińskiego.

Cicha i spokojna oraz nieco nudna mała wioska o nazwie Lӧnneberga położona w malowniczej szwedzkiej Smalandii co jakiś czas wstrząsana jest wydarzeniami, których sprawca jest zawsze ten sam – kilkuletni urwis o imieniu Emil mieszkający z rodzicami i młodszą siostrą Idą w zagrodzie Katthult. Generalnie Emil jest grzecznym, dobrodusznym i miłym chłopcem, o czym zawsze zaświadcza jego mama, ale co jakiś czas (czasami kilka razy dziennie), szczególnie gdy się nudzi, przychodzą mu do głowy pomysły, z powodu których wpada w kłopoty, a mieszkańcom Lӧnnebergi na samo ich wspomnienie cierpnie skóra.

Psoty nie uchodzą jednak nigdy chłopcu bezkarnie. Jego tata – Anton Svensson, wymyślił specjalną karę. Za każdy wybryk Emil musi siedzieć samotnie w stolarni, aby przemyśleć swoje postępowanie. Nudząc się w czterech ścianach, Emil uprzyjemnia sobie czas, rzeźbiąc kozikiem ludziki z drewna, które potem ustawia w szeregu na półce. Za każdym wyrzeźbionym ludzikiem kryje się jakaś niesamowita historia lub zdarzenie.

Oprócz psot chłopiec dokonuje też wielu bohaterskich czynów, które pozwalają jego mamie wierzyć, że wyrośnie jednak na porządnego człowieka.

Seria tryskających humorem i pełna celnych obserwacji obyczajowych powieści o przygodach małego Emila ze Smalandii należała do najukochańszych książek Astrid Lindgren. Potwierdza to najbliższe otoczenie autorki z jej wnuczką na czele, która wspomina, że babcia często czytała swoim wnukom opowieści o niezwykłym chłopcu ze Smalandii. Dlaczego właśnie Emil był ulubionym bohaterem Astrid Lindgren? Odpowiedź jest prosta. Pisarka opisała w tych opowiadaniach miejsca, w których sama się wychowywała. 

Astrid Lindgren urodziła się na małej smalandzkiej farmie położonej niedaleko miasteczka Vimmerby. Jej ojciec był rolnikiem i przez całe życie uprawiał ziemię. Stał się pierwowzorem postaci Emila. Mały bohater jej powieści jeździł na jarmarki do Vimmerby, a nastoletnia Astrid debiutowała jako początkująca dziennikarka i redaktorka nie gdzie indziej, jak w „Gazecie Vimmerby”, która zresztą w historiach o Emilu często się pojawia. 

Boks w skrócie:

O autorze ilustracji:

Piotr Socha – grafik i ilustrator współpracujący z wieloma pismami (Gazeta Wyborcza, Polityka, Przekrój, Newsweek), wydawnictwami książkowymi oraz Programem I TVP. Autor wielu projektów książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.  Laureat licznych polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ilustrowane przez Piotra Sochę książki dla dzieci „Drzewa” i „PsZczoły” zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. 

O lektorce: 

Edyta Jungowska – popularna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zajmuje się od lat twórczością dla dzieci, użyczając głosu wielu postaciom animowanym oraz nagrywając wiele piosenek i bajek. Jej brawurowe interpretacje powieści Astrid Lindgren, wydane przez nią w formie audiobooków, podbiły szybko serca wielu dzieci oraz ich rodziców.

wiek: 5-10 lat 
czyta: Edyta Jungowska
reżyseria: Rafał Sabara
tłumaczenie: Anna Węgleńska i Marta Rey-Radlińska 
muzyka: Salvador z dali 
projekt okładki i ilustracje: Piotr Socha
czas: 8 h 30 min
płyta w formacie MP3 

Premiera audiobooka: 25 listopada 2020 r.

Tytuł dostępny również w formie pliku MP3 do ściągnięcia ze strony internetowej wydawnictwa www.jungoffska.pl

Czytaj również