24 czerwca br. odbyła się premiera audiobooka „Niekończącej się historii” Michaela Endego. Książka niemieckiego pisarza od lat znajduje się na fundacyjnej Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom, a teraz, po raz pierwszy w Polsce, zostanie wydana w formie audiobooka. Lektorką książki będzie niezrównana Edyta Jungowska, na płycie gościnnie wystąpi także Piotr Fronczewski. Nasza Fundacja została Patronem Medialnym audiobooka.

Bo najważniejsza w życiu jest wyobraźnia. Tak uważa Bastian Baltazar Buks, jedenastolatek z nadwagą, nie lubiany przez rówieśników, nie zauważany przez tatę, który żyje w świecie fantazji, czytając jedną książkę po drugiej. Pewnego dnia uciekając przed swoimi szkolnymi prześladowcami trafia do tajemniczego antykwariatu, a w nim na niezwykłą książkę w pięknej oprawie ze znakiem dwóch węży. I robi coś, czego nigdy, ale to nigdy wcześniej nie zrobił: kradnie ją właścicielowi. No, może tylko pożycza, ale bez wiedzy antykwariusza. Zaszywa się na szkolnym strychu i… rozpoczyna wspaniałą podróż do krainy Fantazjany.

Fantazjana to kraina opowieści. Spełnia się w niej każde, najbardziej niezwykłe pragnienie, czy wyobrażenie. Pełna jest przedziwnych stworów i zdumiewających historii. Tyle że właśnie teraz Dziecięca Cesarzowa, władczyni tej krainy, choruje, a to oznacza, że Fantazjana zaczyna znikać. Jedynym bohaterem, który może ocalić krainę, najdzielniejszym ze wszystkich tutaj, jest Atreju, młody myśliwy. Dostaje od Cesarzowej Auryn i wyrusza na Wielkie Poszukiwanie, by dowiedzieć się, dlaczego Fantazjana umiera. I dlaczego umiera Cesarzowa. „Niekończąca się historia” to opowieść niezwykła. Czytając ją na strychu, Bastian odkrywa nieoczekiwanie, że on również stał się bohaterem książki. To do niego musiał dotrzeć Atreju, tylko on, odrzucony przez wszystkich chłopiec, może ocalić ginącą krainę fantazji. I rozpoczyna długą podróż, podczas której nie tylko walczy o przetrwanie Fantazjany, ale przede wszystkim poznaje sam siebie. I nie jest to najbardziej przyjemny obraz… Z lękliwego chłopca zamienia się w księcia z bajki, ale z każdą przygodą coraz bardziej egoistycznego, zamkniętego na potrzeby innych, upajającego się swoją władzą. Z tym musi się zmierzyć, z tym skonfrontować – ze swoimi słabościami, z pragnieniem bycia podziwianym, z pychą, z arogancją… Dopiero wtedy Fantazjana zostanie ocalona.

„Niekończąca się historia” jest opowieścią dla dzieci, ale każdy odkryje w niej coś dla siebie. Z jednej strony mamy wspaniałe, bogate opowieści z Atreju i smokiem szczęścia Fuchurem na czele, z drugiej – głęboką i trudną psychologię, podaną w sposób zrozumiały i czytelny dla wszystkich. Razem z Bastionem odkrywamy, że wszystko można odbudować, nawet z ziarenka piasku, że ostatni odcinek drogi każdy musi pokonać w samotności, że czasem trzeba kogoś pokonać, żeby go uratować.

Michael Ende, autor książki, to pisarz niezwykły, który pisał takie książki dla dzieci, które – jak mówił – sam chciałby czytać: „Momo”, „Kuba Guzik”, by wymienić te najbardziej znane. Początkowo „Niekończącą się opowieść” wydano w zaledwie dwudziestu tysiącach egzemplarzy, ale momentalnie okazało się, że potrzebne są dodruki. Ostrożne szacunki mówią o dziesięciu milionach sprzedanych egzemplarzy na całym świecie – przetłumaczona została na 40 języków.

Książki Michaela Ende trafiły też na listę szkolnych lektur. Fragmenty „Niekończącej się historii” można znaleźć również w polskich podręcznikach.

O AUDIOBOOKU

wydawca: Wydawnictwo Jung-Off-Ska
czytają: Edyta Jungowska i Piotr Fronczewski
reżyseria: Jacek Sut
tłumaczenie: Sławomir Błaut
muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki
projekt okładki i ilustracje: Marcin Minor
opieka artystyczna: Rafał Sabara

album dwupłytowy – 2 płyty w formacie MP3
czas: 20,5h
Wiek 9+
ISBN 978-83-62264-70-4

Czytaj również