Banery do pobrania

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja. Po powitaniu przez prezes Fundacji, Irenę Koźmińską, popularna aktorka i Ambasadorka Fundacji Edyta Jungowska zaprosi nas na spotkanie z Doktorem Dolittle. Okazją ku temu będzie nagranie przez aktorkę znakomitego audiobooka na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni Tygodnia Czytania będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

W programie m.in.:

Dzień żubra (naukowiec i pisarz dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” – o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. W dniu poświęconym ptakom Pan Poeta opowie o ptakach w literaturze, a Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku w przyrodzie, o puchaczach. Dzień owadów będzie z kolei znakomitym pretekstem do zaprezentowania podczas Tygodnia obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Oprócz tego dowiemy się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet zajrzymy do ula!

Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki” – Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, przeczyta w Dniu psa fragmenty poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego też dnia dr Dorota Sumińska opowie „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”, a ponadto codziennie będzie prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym.

Co roku kampanię czytania staramy się powiązać z jakimś nośnym społecznie tematem. Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w którym biorą udział przedszkola, szkoły, biblioteki, domy kultury, Kluby Czytających Rodzin i wszyscy chętni, w całej Polsce odbędą się spotkania czytelnicze online z autorami książek dla dzieci i młodzieży, przyrodnikami, weterynarzami. Czytać będą pedagodzy, pisarze, artyści, a także rodzice i dziadkowie.

Patroni Honorowi wydarzenia: Biblioteka Narodowa, Polski Komitet Olimpijski

Partner: Fundacja WWF Polska

Grantodawcy, Darczyńcy, Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, EY, International Paper – Kwidzyn Sp. z o.o., DPD

Patroni Medialni: Onet.pl, Tygodnik POLITYKA, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, Librus, „Świerszczyk”, „Bliżej Przedszkola”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Czytaj również