Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki


Gdzie jest Lailonia?

 

Dobrze spojrzeć na świat z perspektywy bajek – szczególnie gdy to bajki filozofa o świetnym piórze i niebywałym poczuciu humoru, „dla dużych i małych”, jak podkreślono w tytule. Bo czy można lepiej przedstawić problem złośliwości przedmiotów martwych, niż pokazując prawdziwą naturę naleśników z konfiturami i ich – równie fałszywych – kumpli, rzeczy o podłym charakterze? I naszą bezradność wobec nich…

Absurdalne pomysły i bogata jak u dziecka wyobraźnia prof. Kołakowskiego powołała do życia osobliwe postacie, przejmujące i zarazem autentyczne, jak Garb, który najpierw wykończył uczciwego człowieka, na którego plecach wyrósł, a potem z szajką innych – stworzonych przez siebie – garbów zniszczył całe miasteczko. Metoda była prosta: kipiący nienawiścią tupeciarz Garb kłamał jak najęty, a ludzie wierzyli mu, bo ─ najgłośniej krzyczał!

Dlaczego Kołakowski wybrał formę bajki, by skłaniać nas do myślenia, bawić i… przestrzegać? Może dlatego, by czytali je mali i duzi i – na różnych etapach życia – odnajdywali w nich różne ważne dla siebie prawdy? A może w bajce łatwiej się ukryć? Wydaje się niewinna… Tymczasem te bajki to prawdziwy dynamit!

Każda z nich to skarb, a genialna Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodu to nie tylko zachęta do „uprawiania” filozofii, ale i cudownie metodyczne usprawiedliwienie lenistwa…

Dorota Koman