Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

15 dni bez głowy

Czy można (prze)żyć bez głowy?

 

Piętnaście dni, które zmieniły życie Laurence’a. Piętnaście dni lęku i kombinowania, jak przetrwać bez pieniędzy i zapasów w lodówce – ale też jak ukryć… że mama zniknęła. Dni, w których piętnastolatek stara się zachować pozory, że wszystko jest w porządku, żeby nauczyciele lub sąsiedzi nie zawiadomili opieki społecznej, że on i jego młodszy brat – sześcioletni Jay (udający psa!) – zostali sami… Opuszczeni? Porzuceni przez wiecznie pijaną mamę? A może stało się coś jeszcze gorszego?

Jak daleko można posunąć się, żeby uratować rodzinę? Przebrać się za mamę? Zdobyć pieniądze w teleturnieju, wykorzystując swoją wiedzę i nieprzeciętną inteligencję? Czy głód usprawiedliwia kradzież?

Gdzie jest mama? Dlaczego odeszła? Gdzie jej szukać? Jak pomóc? Czy w piętnaście dni można zbudować nowe, lepsze życie? Czy jest szansa, że mama się zmieni?

To przejmująca, świetnie napisana książka o dojrzewaniu i… dorastaniu do pełnego paradoksów świata dorosłych. Autor, poruszając tak trudny temat, potrafi kilkoma zdaniami wywołać łzy wzruszenia, choć chwilę wcześniej pękało się ze śmiechu. I wzbudzić refleksję nad odpowiedzialnością za bliskich. Ważna książka do wspólnego przeczytania.

Dorota Koman