Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Afryka Kazika

 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. W latach 30. ubiegłego wieku Kazimierz Nowak, reporteri fotograf, wyruszył w długą podróż po Afryce. Jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył Czarny Ląd z północy na południe i z powrotem, w dodatku podróż tę odbył głównie na… rowerze. Ten niezwykły wyczyn został na lata zapomniany. Dopiero niedawno listy, korespondencje i reportaże odważnego podróżnika zebrał w książce  Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd  Łukasz Wierzbicki. Jednocześnie, zafascynowany przygodami reportera, postanowił je opisać w formie przystępnej dla młodzieży. Tak powstała Afryka Kazika.

 Burza piaskowa na pustyni, spotkanie z ludożercami, polowanie na słonia i wizyta u prawdziwego króla – to tylko niektóre z przygód, które przytrafiły się Kazikowi. Podczas samotnej wyprawy napotykał wiele niebezpieczeństw, jednak nigdy nie opuszczały go optymizm, poczucie humoru i życzliwość wobec wszystkich, których napotykał na swej drodze.

Po przeczytaniu tej książki niejeden młody czytelnik zechce zostać podróżnikiem! Zanim jednak spełni to marzenie, dzięki przygodom Kazika rozbudzi się w nim z pewnością zainteresowanie innymi kulturami i obyczajami, o których można czerpać wiedzę z wielu różnych źródeł.

Marzanna Kuszyńska