Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Aksamitny Królik

 

„Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili”

Jedna z kultowych, a zarazem bardzo ważnych i wartościowych książek dla dzieci blisko 90 lat czekała na polskie tłumaczenie. Cytaty z niej pojawiały się już wcześniej w wielu książkach i filmach (w filmie W chmurach George Clooney mówi o niej: „mocna rzecz” – i oczywiście ma rację!) – aż w końcu historia małego aksamitnego królika, który bardzo chciał stać się prawdziwy, zagościła w pokojach polskich dzieci i zdobyła ich serca. Podobnie jak serca rodziców i dziadków.

Bo czy można piękniej opowiedzieć o tym, jak z czasem stajemy się prawdziwi (tak, również my, a nie wyłącznie zabawki) – dzięki miłości, przyjaźni, oddaniu. O tym, jak nie ma znaczenia, że po latach nasze futerko nie jest już tak śliczne (a niekiedy i trociny się sypią), bo jeśli ktoś nas pokochał, to dla niego pozostajemy piękni i…  prawdziwi. Nawet jeśli już tylko w pamięci.

Warto sięgnąć po wydanie z oryginalnymi ilustracjami, które w 1922 roku trafiły do małych czytelników i do dziś prezentowane są w Tate Modern w Londynie. A Aksamitny Królik, z czasem przetłumaczony na ponad 150 języków, stał się PRAWDZIWYM bestsellerem.

Dorota Koman