Uncategorized / Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Ambaras

 

W leśnej głuszy na świat przychodzą trzy wilcze szczeniaki. Dwa z nich – duże i silne – zapowiadają się na wspaniałych członków rodziny. A trzeci? Jest mały i nieporadny. Jego ojciec, a zarazem przywódca stada, obawia się, że będą z nim same kłopoty. I dlatego najmniejszy z braci zostaje nazwany Ambarasem.

Pomimo oczywistych różnic Ambaras stara się spełniać oczekiwania starszych i dzielnie przystępuje do ćwiczeń, które mają go przygotować do życia w lesie. Nie wszystko mu wychodzi,       a w dodatku spostrzega, że od innych wilków odróżnia go nie tylko mizerna postura…

Jednocześnie mały wilczek poznaje coraz lepiej las i zwyczaje zwierząt. Zdobywa też przyjaciół – orzesznicę Łupinkę i dzika Niucha. Z nimi odkrywa w sobie nieoczekiwane talenty i staje się… leśnym detektywem.

Jakie zagadki i tajemnice zdoła rozwiązać i wyjaśnić? Czy zyska akceptację stada? Czy mimo słabości znajdzie swoje miejsce?

Ta ciepła, mądra książka wprowadza dziecko w tajniki wiedzy o lesie i życiu watahy. Sprawia, że zaczynamy myśleć inaczej o wilkach i coraz częściej zadajemy sobie pytanie: czy naprawdę trzeba się ich tak bardzo bać i je tępić?

Marzanna Kuszyńska