Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Ani słowa o Zosi!

 

Przenikliwa, nieoczywista… powieść drogi dla młodzieży

Przed wyjazdem Tosia z niepokojem i charakterystycznym dla nastolatki krytycyzmem obserwuje swoich rodziców: mamę, pisarkę uwielbianą przez nastoletnie czytelniczki, i ojca, uznanego poetę, żyjącego trochę w cieniu żony, która przerasta go nie tylko popularnością, ale i zarobkami. Wyjazd Tosi z mamą i jej agentką literacką ─ gdy tata wypływa na międzynarodowy rejs poetów – w trasę promującą kolejny tom serii o Zosi wiele zmieni. Powrót do rodzinnych korzeni, zazdrość o mamę, uroki Roztocza, przypadkowo spotkany chłopak (wielbiciel poezji jej ojca), ale i nie najlepiej ulokowane uczucie (co najmniej zachwytu), zmuszą Tosię do przemyśleń i przewartościowań. Pojawi się też świetnie prowadzony wątek sensacyjny.

W końcu nawet bohaterka książki mamy, do której Tosia nie czuje się ani trochę podobna, nie będzie już tak denerwować. A mama na szczęście sama zrozumie, że już „ani słowa o Zosi!”. Ta dobrze napisana, zaskakująca i dowcipna książka na pewno będzie się podobać nastoletnim córkom… i ich mamom.

Dorota Koman

 

II nagroda w kat. 10-14 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży