Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Arka Czasu

czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz

 

Nie można zmienić przeszłości, ale przyszłość zależy od nas

Dziewięcioletni Rafał mieszka w Dzielnicy – to warszawskie getto, w którym podczas wojny zamknięto Żydów. Chłopiec większość czasu spędza samotnie, gdy jego ukochany Dziadzio zarabia na życie, grając na skrzypcach w restauracjach i na podwórkach. Jedynym miejscem, do którego może sam chodzić, jest biblioteka. Natrafia tam na Wehikuł czasu H.G. Wellsa, książkę, która odmieni jego życie.

Getto jest miejscem ponurym i niebezpiecznym, jego mieszkańcy codziennie walczą o przetrwanie. Dlatego Dziadzio decyduje się na zorganizowanie ucieczki wnuka. I tak Rafał zostaje przeprowadzony na aryjską stronę, gdzie trafia do opuszczonego ogrodu zoologicznego. Poznaje tam Lidkę i Emka, którzy podobnie jak on ukrywają się przed Niemcami, jednocześnie planując brawurową ucieczkę z miasta. To zaledwie część wydarzeń opowiedzianych w książce.

Arka Czasu jest niezwykłą lekturą. Historia zagłady opisana jest oczami małego chłopca, który nie wszystko rozumie i dlatego ucieka w świat wyobraźni. Wędrówki Rafała w czasie i przestrzeni nadają opowieści nieco odrealniony charakter, co sprawia, że młody czytelnik mierzy się z dramatyczną opowieścią w łagodny sposób. Pozostaje jednak z przesłaniem, jak ważna jest wiedza o tamtych strasznych czasach – i pamięć. I że są one częścią teraźniejszości i przyszłości.

Marzanna Kuszyńska

 

Grand Prix w kat. 10-14 lat w III Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży