Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Asiunia

 

W piąte urodziny Asiuni było jeszcze normalnie. Spotkała się cała rodzina, panowała miła atmosfera, dziewczynkę ucieszyły drobne prezenty. Jednak kilka dni później wszystko się zmieniło. Najpierw zabrakło mamy, później zniknął dom, nawet ulubionego kubeczka już nie było… Dla Asiuni rozpoczyna się tułaczka po obcych domach, gdzie są nieznane ciocie, za łóżko służą dwa fotele, a zimą trzeba chodzić w letniej sukience.

Wreszcie dziewczynkę zabiera babcia i Asiunia spotyka ukochanych braci. Mają dopiero po kilkanaście lat, ale muszą szybko dorosnąć i zająć się rodziną. Jest wojna, nie ma jedzenia, jest zimno i niebezpiecznie. Asiunia boi się i nie wszystko rozumie, ale ufa, że rodzina ją ochroni.

Te smutne zdarzenia, opisane  z perspektywy kruchej dziewczynki, zadziwiają delikatnościąi prostotą. Dla małego czytelnika to lekcja trudnej historii, o której nie powinniśmy zapominać. Warto przeczytać ją z dzieckiem i rozmawiać, gdy pojawią się nieuniknione pytania.

Wojna się kończy, mijają lata, a Asiunia zostaje znaną pisarką i poetką. Bo ta historia to wspomnienia Joanny Papuzińskiej, autorki wielu wspaniałych książek, bez których trudno sobie wyobrazić nasze dzieciństwo.

Marzanna Kuszyńska