Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać
Basia (seria)
autor: Zofia Stanecka,
ilustracje: Marianna Oklejak,
Basia i… małe i wielkie problemy tego świata
Od lat przyjaciółką przedszkolaków jest sypiąca pytaniami jak z rękawa Basia. A po okresie Basi bez Franka (z perspektywy długiej serii – niedługim!) pojawił się też w jej rodzinie Franek, młodszy braciszek, i odtąd mali czytelnicy mają dwoje literackich „przyjaciół z sąsiedztwa”. Basia jest baczną obserwatorką życia i bez obaw zagląda za kulisy zawiłego świata dorosłych. A jej przemyślenia potrafią zaskoczyć niejednego dorosłego.
„Dlaczego masz plastikową torebkę? Chcesz zabić wieloryba?” – pyta mamę Basia w tomie Basia i śmieci. A potem – przejęta losem zaśmieconej Ziemi – szyje z mamą płócienne torby, by zastąpić nimi zaśmiecające świat tzw. reklamówki…
Basia i jej bliscy – rodzice, dziadkowie – poważnie traktują każde jej czy Franka pytanie, każdy ich problem… To znakomity przykład dla nas, rodziców, byśmy byli równie uważnymi (niekoniecznie wszystkowiedzących) rozmówcami, i dla naszych dzieci, które, czytając o Basi, uczą się, że warto – jak ich ulubiona bohaterka – zadawać nam, dorosłym, pytania. A nawet szukać razem odpowiedzi.
Biblioteczka ciepłych, pełnych humoru i przesyconych optymizmem tomów o Basi pęka w szwach. Ciekawe, ile dzieci powędrowało z pierwszym wydaniem Basi i przedszkola Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak… do przedszkola, a może nawet czekało na rodzeństwo – jak Basia na Franka? Ile rozwiązywało swoje przedszkolne (czy wczesnoszkolne, bo jest już też „Basia i szkoła”) problemy i rodzinne kłopoty?
Jest też seria „opasłych” Basiowych tomów: Wielka księga przyjaźni (w rodzinie, przedszkolu, wśród zwierzaków), Wielka księga przygód (z przyjaciółmi w roli głównej) i – kolejne – Wielkie księgi Basi i Franka. Ba, nawet Opowieści Miśka Zdziśka!
A każda z tych książek to znakomity punkt wyjścia do ważnej rozmowy z dzieckiem i wspólnego pomyślenia – choćby o tym, jakby to było być współczesnym wielorybem!…
Gorąco polecam!
Dorota Koman