Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Basia (seria)

 

Basia – przyjaciółka dzieci

 Od lat przyjaciółką dzieci jest sypiąca pytaniami jak z rękawa BASIA.

Ciekawe, ile lat mają dziś czytelnicy, którzy wraz z pierwszym wydaniem Basi i przedszkola wędrowali… do przedszkola; razem z małą bohaterką w bluzeczce w paski poznawali (i próbowali pojąć) zawiły świat dorosłych, a może nawet… czekali na rodzeństwo – jak Basia na Franka.

Biblioteczka pojedynczych tomów Basi i… pęka w szwach (jest już nawet Basia i szkoła, bo rośnie nam „nasza Basia kochana”). A do fundacyjnego ekoprogramu z charakterem Ocalimy Świat zawędrowała Basia i śmieci.

Są też Basiowe grube tomy Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (słowo i obraz oczywiście nierozłączne!), m.in. Wielka księga przyjaźni (w rodzinie, przedszkolu, wśród zwierzaków), Wielka księga przygód (z przyjaciółmi w roli głównej) i – kolejne – Wielkie księgi Basi i Franka. A nawet Opowieści Miśka Zdziśka!

Trudno o lepszą przyjaciółkę z kart książki, mającą podobne problemy jak większość jej małych czytelników (czy raczej małych słuchaczy i oglądaczy) – tematy poruszane w tych opowieściach mogą być świetnym punktem wyjściowym wielu rodzinnych rozmów. Wspólnych śmiechów i wzruszeń. A czasem też metodą oswajania lęków przed tym, co nieznane, trudne do zrozumienia.

Dorota Koman