Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Biała żyrafa

 

Tajemnice Sawubona

Jedenastoletnia Martin budzi się w środku nocy ze strasznego snu. To, co się dzieje wokół, jest nie mniej przerażające – jej dom płonie! Dziewczynka cudem ucieka przed pożarem, ale traci rodziców. Jeszcze wczoraj spędzali razem uroczy wieczór, żegnali się, by rano rozpocząć kolejny dzień… Niezwykłe były tylko ostatnie słowa taty: „Musisz wierzyć. Wszystko dzieje się w jakimś celu”. Martin będzie o nich pamiętać przez następne miesiące, gdy odmieni się jej całe życie.

Wkrótce dziewczynka dowiaduje się, że zaopiekuje się nią babcia. Babcia? Nigdy o niej nie słyszała! Ani o tym, że mieszka w dalekiej Afryce…

Przyjazd do rezerwatu Sawubona mnoży tajemnice: przepowiednia szamanki Grace, opowieść o białej żyrafie i kłusownikach, wreszcie zachowanie babci. Gwyn Thomas, właścicielka rezerwatu, wita wnuczkę chłodno. Szybko i sprawnie organizuje życie dziewczynki w nowym miejscu, ale traktuje ją z dystansem.

Martin, osamotnioną w bólu i tęsknocie za dzieciństwem w Anglii, pewnej nocy budzą z letargu piękne, wpatrzone w nią ogromne oczy… białej żyrafy. Tej, o której krążą legendy… Tej, która stanie się przyjaciółką i przewodniczką bohaterki.

To fascynująca, trzymająca w napięciu powieść, w której przygoda i wątek kryminalny przenikają się z magią. Historia o przezwyciężaniu lęków, miłości do zwierząt i walce o ich istnienie w świecie, w którym niektórych ludzi interesuje tylko możliwość zysku.

Czytelnicy, którzy sięgną po Białą żyrafę, nie tylko pokochają tę książkę, ale być może, tak jak Martin, poczują, że „wszystko dzieje się w jakimś celu” – trzeba tylko uwierzyć.

                                                                                                                     Marzanna Kuszyńska