Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Bieda. Przewodnik dla dzieci

 

Mogę mieć wszystko, czego chcę

Blanka mieszka w wielkim domu z ogrodem. Do dyspozycji ma kilka pokoi, w których bawi się z rodzeństwem i przyjaciółmi z sąsiedztwa. Ma mnóstwo zabawek, gier, strojów… wszystko, czego zapragnie.

Ale to nieprawda. Cudowny świat obfitości pojawia się tylko w marzeniach Ani przed snem. W rzeczywistości nie tylko nie nazywa się Blanka, ale nawet nie ma wystarczająco dużo ubrań.

Fantazje i marzenia to jedna ze strategii, jaką przyjmują dzieci z biednych rodzin, gdy chcą ukryć prawdę o sobie i swoich najbliższych. Jak twierdzą autorki tej niewielkiej, nazwanej przewodnikiem dla dzieci książeczce, bieda i ubóstwo boli, stygmatyzuje, odbiera chęć do życia. Ten ból trzeba uśmierzyć, najlepiej o nim zapomnieć. Są też inne strategie: biedne dzieci ukrywają wstyd i poczucie niesprawiedliwości kłamstwem, agresją, lub przeciwnie – wyobcowaniem. Wtedy przyjmują taktykę „znikania” – dobrze się uczą, zachowują się wzorowo, ale nie nawiązują kontaktów koleżeńskich. W rezultacie są samotne i skazane na nudę.

Przewodnik został wydany w 2010 roku i przytacza dane statystyczne dzisiaj już nieaktualne. Nie znaczy to jednak, że problem biedy zniknął. Przeciwnie – w naszym świecie, w którym dla wielu konsumpcjonizm stał się wyznacznikiem „dobrego życia”, bieda lub choćby niedostatek staje się jeszcze bardziej dojmujący. Warto zapoznać dzieci z tą książeczką. Być może gdzieś obok, w szkole, w sąsiedztwie dzieci piętnowane za złe zachowanie zmagają się właśnie z tym problemem.

Marzanna Kuszyńska

 

Książka dostępna w wersji online tutaj.