Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Bracia Lwie Serce

 

Spotkamy się w Nangijali

To jedna z najbardziej poruszających książek o miłości dwóch braci – Karolka, zwanego Sucharkiem, i starszego Jonatana. Sucharkowi choroba nie pozwala nawet wstać z łóżka. Jedyne chwile, które rozjaśniają jego smutne życie, to rozmowy z Jonatanem, który opowiada o wszystkim, czego młodszy brat nie może poznać i doświadczyć. Pewnego dnia Karolek słyszy rozmowę matki, z której dowiaduje się, że jego dni są policzone. Smutek chłopca zamienia się w rozpacz i lęk. „Przecież to okropne. Jak może być, żeby niektórzy ludzie musieli umierać nie mając nawet dziesięciu lat”, mówi do brata. Jonatan nie ucieka od uczuć Sucharka. Przeciwnie, opowiada, co stanie się po śmierci, gdy kiedyś obaj – zdrowi i szczęśliwi – zamieszkają w krainie Najgijali.

Los sprawia, że do Nangijali pierwszy udaje się Jonatan. Niedługo później także Sucharek. Tak, spotykają się, ale kraina okazuje się miejscem mrocznych tajemnic i cierpienia. Obaj bracia nie potrafią być obojętni wobec panującej w niej tyranii Tengila – okrutnego władcy, który czyni mieszkańców Doliny Róż niewolnikami. W drodze do wyzwolenia czeka ich wyczerpująca wędrówka, wiele niebezpieczeństw, a w końcu walka z okrutnym smokiem  Katlą.

A potem okazuje się, że życie wcale nie kończy się w Nangijali…

„Bracia Lwie Serce” to książka o wielkiej miłości, poświęceniu, sile ducha, pragnieniu wolności i odwadze. Wzruszy czytelnika w każdym wieku.

Marzanna Kuszyńska