Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Brat

 

Dawno, dawno temu..  Tak zaczynały się baśnie, które pamiętamy z dzieciństwa. Tak też mogłaby się zacząć baśń napisana współcześnie przez Emilię Kiereś.

W głębokim borze żyje rodzina: Derwan z żoną Nawojką, bliźniacy Mir i Wir oraz ich niania. Chłopcy nie znają innego świata, całe życie upłynęło im w głuszy. Bracia bardzo się różnią. Mir jest spokojny i odpowiedzialny, Wir – pełen niepokoju, skłonny do brawury, niepokorny. Dręczy go coraz więcej pytań. Dlaczego mieszkają na odludziu? Co wydarzyło się w czasie, do którego nie sięgają pamięcią? Niepokój, ale także złość skłania chłopca do ucieczki w mroczny las… W ślad za bratem, by go chronić, podąża Mir.

Jak w każdej baśni wyprawa w nieznane jest także podróżą w głąb siebie. Zanim bracia się odnajdą i odkryją rodzinne tajemnice, będą musieli dowiedzieć się tyle samo o świecie, co o sobie.

Sięgając do motywów słowiańskich legend, autorka buduje opowieść o ponadczasowych wartościach i porządku świata, w którym zło musi być ukarane, a wina odkupiona. To baśń o sile miłości i przebaczenia.

Lektura dla dzieci i dorosłych.

Marzanna Kuszyńska