Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Bromba i psychologia

 

O psychologii – w gronie zaufanych przyjaciół

 Na początku była Bromba. Bromba i przyjaciele. Potem, gdy kultowa Bromba i inni weszła (głosami czytelników!) do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, Maciej Wojtyszko zdecydował się opowiedzieć, co też słychać po latach u mieszkańców Naszej Okolicy. I tak powstała Bromba i inni (…po latach także). A potem Bromba postanowiła zgłębić świat filozofii (Bromba i filozofia została Książką Roku 2004 polskiej sekcji IBBY). A stąd już tylko krok, by zgłębiać ludzką duszę, więc do rąk miłośników Glusia, Fikandra, Malwinki czy Psztymucla trafiła mądra, dowcipna i świetnie zilustrowana przez Autora Bromba i psychologia.

Krok po kroku – śledząc zmagania ze światem tej niezwykłej grupy przyjaciół – przyjdzie nam szukać odpowiedzi na bardzo ważne pytania, choćby o to: „Czy wszyscy czujemy to samo i do czego potrzebna jest refleksja?”. Albo przemyśleć temat: „Jak się można zapędzić w przesadne uzasadnienia?”. Warto też przeczytać „O osiąganiu mistrzostwa” i „O Pirulci, która nie miała sobie nic do zarzucenia”, a w końcu i o „Brombie bez właściwości”. Nastolatkom stanie się zapewne bliski dorastający Fum. A wszystkich zainteresuje opowieść o „Najdziwniejszym filmie Glusia” pt. Poniekąd? Książkę kończy „Niealfabetyczny spis pojęć” – i to jest jeszcze jeden skarb. Prawdziwy skarb – wszystkie książki z tego cyklu.

Ciekawe, komu Bromba i psychologia sprawi większą frajdę – nowym miłośnikom Macieja Wojtyszki czy też ich Rodzicom, Dziadkom?

Dorota Koman