Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Charlie Ciuch-Ciuch

 

Przyjaźń i doświadczenie, czyli Stephen King dla dzieci!

Maszynista Bob i stary parowóz po latach wspólnej pracy odsunięci zostają na boczny tor parowozowni. Ich doświadczenie i umiejętności wydają się nie mieć wartości, odkąd pojawiły się szybkie lokomotywy spalinowe. Któregoś dnia jednak okazują się ostatnią deską ratunku. Czy dwaj starzy przyjaciele – Bob i jego Ciuch-Ciuch, z którym przegadał tyle wspólnych podróży – zdołają pomóc szefowi kolei, a zarazem odmienić swój smutny los? Czy w supernowoczesnym świecie znajdzie się miejsce dla ich starych serc?

Ta książka uczy szacunku wobec starszych – uświadamia, jak są ważni, jak brakuje ich (wszystkim, ale szczególnie dzieciom), gdy zostają „odsunięci na boczny tor” życia. To również piękna opowieść o lojalności Charliego Ciuch-Ciuch i maszynisty Boba, których połączyła szczera i bezinteresowna przyjaźń.

Tajemnicą Poliszynela jest, że tę książkę napisał Stephen King – tym razem wydana jako pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci, świetnie przetłumaczona przez Maciejkę Mazan (piosenki Charliego wręcz same się śpiewają), stanowiła wcześniej część Mrocznej wieży. A sam mistrz King puszcza do nas oko, pisząc na okładce, na której widnieje jako autorka Beryl Evans: „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!”.

Dorota Koman