Złota Lista / Od 16 lat / Co czytać

Chłopiec z latawcem

 

Gdy w Kabulu padał pierwszy śnieg, zamykano szkoły. Zaczynały się wakacje i wszyscy wyczekiwali dnia, gdy niebo nad miastem wypełnią kolorowe latawce.  Dla dwunastoletniego Hassana udział w zawodach to nie tylko pragnienie zwycięstwa, to także tęsknota za akceptacją i uznaniem ojca, których chłopiec rzadko doświadcza. W czasie sportowych zmagań pomocnikiem Hassana jest Amir – służący, a zarazem towarzysz zabaw i przyjaciel, na którego zawsze może liczyć. W dniu, gdy zawody dobiegają końca, a Hassan jest bliski wygranej, dochodzi do zdarzenia, które na zawsze odmieni życie obu chłopców.

Chłopiec z latawcem to nie tylko opowieść o Hassanie i Amirze, których więź – naznaczoną przez historię rodzinną, tradycję i różnice w statusie społecznym – śledzimy na przestrzeni wielu lat. To także bardzo trudna historia Afganistanu – od monarchii obalonej przez zamach stanu poprzez inwazję Rosjan aż po brutalne rządy talibów.

Tę powieść pokochają czytelnicy o różnych gustach literackich i upodobaniach – ze względu na zajmującą fabułę, piękny język, emocjonujące zdarzenia i pytania o to, co w życiu jest najważniejsze i co sprawia, że odnajdujemy w nim sens.

Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule, który podobnie jak powieść zdobył uznanie na całym świecie.

Marzanna Kuszyńska