Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Co wolno, a czego nie?

Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe

Savoire-vivre na wesoło!

 

Ile razy nasze maluchy usłyszały już: „Nie rób tego!”, „Tak się nie mówi…”, „Jak ty się zachowujesz?”. No cóż – bycie grzecznym nie jest łatwe, o czym przekonał się mały kruk Skarpetka, bohater uroczej książeczki Co wolno, a czego nie?. Chyba każdy czuje się czasem podobnie jak on, zaproszony na spaghetti do borsuka. Z jednej strony – źle wychowany dzik (mlaszczący, plujący do sosu, wyjadający innym przysmaki sprzed nosa), z drugiej strony – nasz młodziutki kruk, przestraszony, że dla niego nie wystarczy jedzenia. W tle zaś uwagi zająca mądrali oraz przywołująca wszystkich do porządku pani borsukowa… No i się narobiło!!! Za karę Skarpetka musiał nauczyć się być grzeczny. I to szybko – żeby zdążyć przed urodzinami (…i dostać prezenty!).

Nasze maluchy na pewno uśmieją się, słysząc, jak grzeczność wyobraża sobie miś… I jak nie wszystko z tego uczenia się bycia grzecznym pojmuje mały kruk. A baaardzo długą listę, nazwijmy ją „proszę-dziękuję”, sporządzoną przez zająca mądralę, na pewno będzie miło wspólnie rodzinnie uzupełniać. Również na wesoło.

Choć pewnie małym Czytelnikom najbardziej spodoba się pomysł na Dzień Beznakazowo-Bezzakazowy. Ale cóż, zdarza się on tylko w urodziny kruka Skarpetki. Na co dzień trzeba pamiętać „Co wolno, a czego nie?”. Dobrej zabawy!

Dorota Koman