Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Cudowny chłopak

 

Cudowny, choć inny – bo najważniejsze, kim jesteś, a nie to, jak wyglądasz

„Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej” – mówi dziesięcioletni August, cudowny chłopak, dowcipny i niebywale inteligentny. O zniekształconej twarzy. Za nim dwadzieścia siedem operacji. Przed nim – szkoła. Piąta klasa. Wcześniej uczyła go mama. Wspierał tata. Broniła Via, starsza siostra. Teraz musi wejść w nowe środowisko, a przecież wie, że na jego widok małe dzieci uciekają, a starsze odwracają wzrok. Podobnie jak większość dorosłych.

Koledzy wielokrotnie okażą się okrutni, złośliwi, podli, chamscy. Na szczęście spotka go również prawdziwa przyjaźń. Szkoła zmieni Augusta. Ale też August zmieni wiele w swoim świecie.

Tę historię zaczyna nam opowiadać „cudowny chłopak”, ale później dołączają głosy innych: jego kolegów, Vii i jej chłopaka. Uświadamiają nam, że to problem nie tylko Augusta –dotyka on całej rodziny, uczniów, nauczycieli. Na szczęście wszyscy znaleźli w sobie tylko empatii – i odwagi – żeby wspólnie sobie z nim poradzić. Zamykamy książkę pełni nadziei, że takie historie zdarzają się naprawdę. Bo przecież najważniejsze, kim jesteśmy, kto jest naszym przyjacielem, kto nas kocha i kogo kochamy, a nie to, jak wyglądamy.

Dorota Koman