Złota Lista / Od 16 lat / Co czytać

Cyganie na polskich drogach

Pierwsze wydanie 1965

„Zanim ślady wasze mgła mi pozasnuwa,

opowiedzcie mi, Cyganie, jak tam u was jest”

 

Cyganie na polskich drogach to znakomite odzwierciedlenie ogromnej fascynacji Jerzego Ficowskiego Cyganami. Znakomity poeta, pisarz, tłumacz (m.in. romskiej poetki Papuszy), autor tekstów piosenek zabiera nas w niezwykły świat Romów, który poznawał i o którym pisał przez całe swoje dorosłe życie. To on pierwszy wkroczył w rejony cygańskich tajemnic, gdy cztery lata po wojnie – jako dwudziestopięciolatek – dołączył do taborów, by poznawać kulturę, obyczaje, język, kodeks moralny Cyganów – od nich samych.

Ta książka – przejmująca, barwna jak jej temat, głęboka, ale i zabawna, a niekiedy ironiczna – znakomicie ukazuje życie i historię Romów, pozwala zrozumieć i docenić ich odrębność. Pisana z ogromną pasją i wiedzą – zaraża zachwytem.

Jeśli lubicie baśnie cygańskie opowiedziane w Gałązce z drzewa słońca Ficowskiego, jeśli i Was fascynuje twórczość i postać Papuszy, którą dla nas odkrył, sięgnijcie po Cyganów na polskich drogach i czytając, wędrujcie z taborem.

Może w drodze zanucicie Jadą wozy kolorowe (której wersy posłużyły za tytuł recenzji) czy Balladę cygańską – piosenki, w których Jerzy Ficowski podzielił się z szeroką publicznością swoim olśnieniem Cyganami.

Dorota Koman