Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Czarnoksiężnik z Archipelagu

 

Nie jest łatwo zostać czarnoksiężnikiem. Trzeba być cierpliwym i wytrwałym, zapanować nad swym lękiem, poskromić swe ambicje i pychę. Mistrz Ogion poddaje Geda, młodego adepta sztuki magicznej, trudnym próbom charakteru. Mieć moc i jej nie nadużywać – oto prawdziwa sztuka. Inaczej można zachwiać równowaga światła i mroku, życia i śmierci, dobra i zła.

Gdy czarnoksiężnik ulegnie ludzkiej słabości, bojaźni, ze szczeliny na granicy światów wysunie się cień, który pozbawi go siły, karząc żyć w nieustannym strachu, ścigając dniem i nocą. I nie pomogą mu wtedy ani biegłość w magii związywania, ani sztuka przemiany, ani zaklęcia nadawania kształtu.

Bo pokonać swój lęk można tylko wtedy, gdy spojrzymy mu w oczy. Oto wtajemniczenie, które pozwoli Gedowi – pasterzowi kóz z małej wioski – stać się najpotężniejszym czarnoksiężnikiem z Archipelagu.

Czarnoksiężnik z Archipelagu to pierwsza część czterotomowego cyklu Ziemiomorze uznanego za arcydzieło światowej literatury fantasy.

Nota okładkowa z wydania
w kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, 2008 r.

 

Pod galerią okładek zamieszczamy nagranie fragmentu książki w interpretacji Ewy Telegi.

Zapraszamy także do przeczytania recenzji książki autorstwa Piotra Sarzyńskiego z tygodnika „Polityka”.

Obecnie w księgarniach dostępne jest nowe wydanie Czarnoksiężnika, które ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.