Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Czarny Młyn

 

Tuż obok nas czai się złowieszczy Czarny Młyn

Siedmioro dzieci w Młynach, gdzie straszy spalony, nieczynny od lat kombinat, a mieszkańców odcinają od świata autostrada i linia wysokiego napięcia. Skąd trudno się gdziekolwiek dodzwonić (i nawet telewizor nie działa), a dzieciaki muszą jeździć do szkoły. Wszystkie poza Melą, bo Mela jest inna – niepełnosprawna.

To Iwo, jej starszy brat, opowiada nam tę historię – od chwili, gdy martwą ciszę przerwał przerażający dźwięk… a pogięte skrzydła spalonego Czarnego Młyna znów zaczęły się obracać, wywołując serię dramatycznych zdarzeń.

Równie ważna i przejmująca jest opowieść o rozpadającej się rodzinie jedenastolatka i problemy pozostałych dzieciaków. To właśnie one, dzieci, spróbują ocalić nie tylko dorosłych z Młynów, ale i cały świat.

Marcin Szczygielski – pisarz o niebywałej wyobraźni i świetnym piórze – potrafi skłonić do myślenia o naprawdę ważnych problemach: o świecie, który zmieniliśmy w piekło, o przedmiotach, które stają się zagrożeniem, o ziemi, którą niszczymy… I o samotności dzieci w takim świecie. Ale też o ich poczuciu odpowiedzialności. Sile przyjaźni. I mądrym rozumieniu, że w oczach Innych – ludzi takich jak Mela – to my jesteśmy inni. Dziwni i niebezpieczni.

Dorota Koman

 

Grand Prix w kategorii 10-14 lat w II Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.