Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Czarownica piętro niżej

 

Czarownica piętro niżej, czyli początek niesamowitych przygód Mai

Maja to zwykła (choć szybko przekonamy się jak niezwykła!) dziewczynka ze zwykłego warszawskiego bloku, która po przyjściu na świat jej siostry Alicji zostaje wysłana przez rodziców do Szczecina, do ciabci, czyli ciotecznej babci. Ośmiolatka początkowo nie jest zachwycona starą kamienicą, szczególnie kuchnią (pełną dziwnych przedpotopowych sprzętów), czarno-białym telewizorem (który rozgrzewa się w nieskończoność) i skrzypiącą wersalką, na której musi spać.

Jednak z każdym dniem świat ciabci okazuje się coraz ciekawszy. I tajemniczy. Kot mówi, jeśli mu się chce… Za to neurotyczna wiewiórka Foksi, przekonana, że jest lisem, uwielbia rozmawiać – najchętniej o sobie! W ogrodzie drzemią Zdradliwe Lilie. A na strychu…

Długo by opowiadać – tyle wątków i niesamowitych postaci pojawi się w tym i kolejnych sześciu tomach opowieści o przygodach Majki, która będzie przenosić się w czasie i przestrzeni, by ratować świat! Bo co tom, to katastrofa! Jak nie wichury, to mgła (i Nietoperz Plus dla każdego!), niespodziewane śnieżyce albo… wyjazd mamy do sanatorium (stąd tom Co jedzą czarownice? – przecież Maja nie mogła pozwolić, by zapracowany tata umarł z głodu… prawda?).

Saga magiczno-przygodowa, rozpoczynająca się Czarownicą piętro niżej, stała się ulubioną czytaną wspólnie serią wydawniczą wielu dzieci i ich rodziców. Jak się okazuje, trudno dowcipniej i trafniej przedstawić nasze czasy niż w powieści fantasy… a jakby z życia wziętej. Piękniej ożywiać legendy i jakby mimochodem przywoływać historię (a nawet pokazać alternatywną historię Polski). I oczywiście dzielić się – jak Marcin Szczygielski – własnymi pasjami. I ważnymi przemyśleniami.

Bo to również ważna książka o wartościach – o wzajemnym szacunku, przyjaźni, szczerości, mądrości – nie tylko starych czarownic – i odpowiedzialności. Najtrudniej będzie unieść tę odpowiedzialność w 9. urodziny. Po przeczytaniu Klątwy dziewiątych urodzin każda mała czarownica będzie ze strachem wyglądać tego dnia… Czy a nuż nie straci swojej magicznej mocy?

Przez barwne przygody Majki dynamiczną czarną kreską prowadzi nas znakomita ilustratorka Magda Wosik – mistrzowsko oddająca nieposkromioną wyobraźnię Marcina Szczygielskiego, pisarza, dramaturga, grafika. Trzykrotnego laureata I nagrody w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w tym dwóch Grand Prix.

Prawdziwa perła dla miłośników literatury dziecięcej od lat 8 do 100!

                                                                                                                                             Dorota Koman