Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Człowiek w poszukiwaniu sensu

 

„Człowiek stworzony jest nie do szczęścia, a do sensu”

Gdy Człowiek w poszukiwaniu sensu osiągał milionowe nakłady i był tłumaczony na kilkadziesiąt języków, zapytano autora, czy cieszy go ten sukces. Odpowiedział, że raczej smuci, bo popularność książki świadczy o tym, że wielu ludzi nie wie, co jest celem ich życia.

Czy w książce Victora Frankla znajdziemy odpowiedź na najważniejsze pytanie, jakie możemy sobie zadać? Tak – pod warunkiem, że będziemy chcieli ją przyjąć, a to może okazać się trudne. Bo sensem życia według Frankla jest branie odpowiedzialności za wszystkie swoje decyzje. Także te, które podejmujemy, oceniając otaczającą nas rzeczywistość i nasz własny los.

Victor Frankl pochodził z Wiednia, gdzie już przed wojną tworzył tzw. trzecią szkołę psychoterapii, nazwanej później logoterapią. W tamtym czasie leczył osoby w głębokiej depresji. Los sprawił, że niebawem on sam został doświadczony dramatycznymi wydarzeniami. Stracił rodziców, żonę i brata, trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie wraz z innymi więźniami przeżył wszystko, co najpodlejsze – upokorzenie, przemoc, głód, odarcie z godności.

Ten czas opisuje w pierwszej części książki – jako psychiatra obserwuje zachowania swoje i współwięźniów. Analizuje kolejne etapy przystosowywania się do nieludzkich warunków i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy to niewyobrażalne obozowe cierpienie ma sens. I dochodzi do wniosku, że ostatecznie decyduje o tym wewnętrzna wolność do podjęcia świadomej decyzji, jak to cierpienie jest przeżyte.

Tej książki nie można nazwać literaturą obozową. Człowiek w poszukiwaniu sensu zaliczany jest do najważniejszych książek z dziedziny psychologii.

Druga część, ściśle nawiązująca do opisanych wcześniej doświadczeń, przedstawia podstawy logoterapii – psychoterapii egzystencjalnej skoncentrowanej na sensie życia. Według Frankla znalezienie go jest pragnieniem człowieka, a zarazem największym wyzwaniem.

                                                                                                          Marzanna Kuszyńska